Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstaje Kaczawski Klaster Energetyczny

MĘCINKA. Gmina Męcinka podjęła współpracę z innymi samorządami - powiatu jaworskiego i złotoryjskiego - w celu utworzenia Klastra Energii - Zaspokojenie zapotrzebowania na energię odnawialną na obszarze gmin wchodzących w skład projektowanego Klastra Energii, poprawa samowystarczalności energetycznej na poziomie lokalnym, stwarzanie warunków dla rozwoju energetyki odnawialnej to jedne z celów podjętej współpracy pomiędzy samorządami Gminy Męcinka, Gminy Paszowice, Gminy Złotoryja, Gminy Bolków, Gminy Świerzawa, a także Starostwa Powiatowego w Jaworze i Złotoryi - mówił wójt gminy Męcinka Mirosław BRZOZOWSKI podpisując List Intencyjny. - Rząd stworzył warunku do angażowania się w Odnawialne Źródła Energii, w rozwój elektromobilności więc grzechem byłoby nie skorzystać z tego kierunku rozwoju dla dobra naszych mieszkańców.

Powstaje Kaczawski Klaster Energetyczny

Wójt Gminy Męcinka Mirosław Brzozowski wraz z innymi włodarzami samorządowymi  podpisał List Intencyjny, który inicjuje kompleksowe działania ukierunkowane na wykorzystanie zasobów energetycznych regionu w oparciu o nowoczesne technologie służące produkcji, magazynowaniu i dystrybucji energii na rzecz mieszkańców i przedsiębiorców.

To błyskawiczna reakcja gospodarzy gmin i władz Starostwa powiatowego w Jaworze oraz Złotoryi na decyzję Rady Ministrów  Rada Ministrów zaakceptowała przedwczoraj dokument "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.", wyznaczający kształt transformacji energetyki w najbliższych dwóch dekadach. Plan zakłada, że do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych zostaną zredukowane o 30 proc. względem stanu z 1990 roku - poinformowano na stronach rządowych.

Dokument wspomina także o energetyce rozproszonej, rozwijanej w ramach prosumpcji indywidualnej, klastrów energii i spółdzielni. PEP2040 przewiduje m.in., że do 2030 roku liczba prosumentów wzrośnie pięciokrotnie.  - W 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. Będą to dwa strategiczne nowe obszary i gałęzie przemysłu, które zostaną zbudowane w Polsce. To szansa na rozwój krajowego przemysłu, rozwój wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych, nowe miejsca pracy i generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Równolegle do wielkoskalowej energetyki, rozwijać się będzie energetyka rozproszona i obywatelska – oparta na lokalnym kapitale - deklaruje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Podpisanie Listu Intencyjnego otwiera drogę do zacieśnienia współpracy kilku gmin w kwestii tworzenia Klastra Energii, który mógłby wejść w skład lub być partnerem już działających Klastrów w tym największego na Dolnym Śląsku Klastra Zgorzeleckiego. 

Powiązane wpisy