Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Park Wiatrowy powstał w Wądrożu Wielkim. Inwestorzy w kolejce do tej gminy!

WĄDROŻE WIELKIE.  Spółka Qair Polska z siedzibą we Wrocławiu otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w Parku Wiatrowym w Wądrożu Wielkim. Inwestycja składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 2.5 MW . Szacowany poziom produkcji energii z instalacji wynosi 60 GWh rocznie, co oznacza możliwość zasilania w energię miejscowość zamieszkującą około 90 tysięcy mieszkańców. Pomimo obowiązywania w trakcie budowy tzw. Ustawy 10H, inwestycja uzyskała przychylność władz Gminy z wójt Elżbietą JEDLECKĄ na czele oraz akceptację mieszkańców. - Z punktu widzenia gospodarza gminy, kluczowe znaczenie mają korzyści finansowe w postaci podatku i innych opłat, które zwiększą dochody własne gminy, a tym samym pozwolą na realizację wielu potrzebnych inwestycji. Projekt wiatrakowy to również okresowe miejsca pracy podczas budowy, oraz zatrudnienie w ramach samej eksploatacji. To także jasny sygnał dla potencjalnych inwestorów, że w naszej Gminie warto inwestować. Jesteśmy dumni z tego, że nasz samorząd wspiera rozwój energetyki odnawialnej w naszym kraju. – mówi Elżbieta JEDLECKA, Wójt Gminy Wądroże Wielkie, która zakończoną inwestycja pochwaliła się na Dolnośląskim Kongresie Samorządowym we Wrocławiu i tórej skuteczności w działaniu gratulowali samorządowcy z całego Dolnego Śląska.

Park Wiatrowy powstał w Wądrożu Wielkim. Inwestorzy w kolejce do tej gminy!

Ósmy Park Wiatrowy Qair w Polsce, który znajduje się na terenie  Wądroża Wielkiego składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 2.5 MW. Energia odnawialna pochodząca z nowej elektrowni mogłaby zasilić około 30 tysięcy gospodarstw domowych. Roczna produkcja energii na poziomie 60 GWh zmniejszy emisję dwutlenku węgla o około 50 tysięcy ton rocznie w porównaniu do emisji z konwencjonalnych źródeł energii.

- Otwarcie Parku Wiatrowego w Wądrożu Wielkim to kolejny krok w kierunku rozwoju zmierzającego w stronę produkcji i sprzedaży energii odnawialnej opartej na miksie systemu aukcyjnego oraz kontraktów cPPA. Cieszymy się z otwartości na współpracę władz i mieszkańców gmin, w których są zlokalizowane nasze elektrownie. Chciałem podkreślić szczególną postawę przychylności na inwestycje w energię odnawialną Pani Elżbiety Jedleckiej Wójt Gminy Wądroże Wielkie, która dostrzegła szereg wymiernych korzyści płynących z realizowania projektów OZE dla lokalnej społeczności już wiele lat temu i swoją postawą pokazuje, że mniejsze gminy również mogą wspierać transformację energetyczną Polski. – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Elżbieta Jedlecka ocenia bardzo pozytywnie obecność projektów OZE przez pryzmat nowych szans rozwoju, zarówno pod względem wzrostu wpływów budżetowych, jak i przyciągnięcia nowych inwestorów.

W przypadku Gminy Wądroże Wielkie otwartość całej społeczności zaowocowała planami rozwoju projektu i otwarciem nowego centrum operacyjnego Qair.

- Wądroże Wielkie jest jedną z kilku gmin, w których lokalna społeczność może znaleźć pracę nie tylko na etapie budowy, ale także w fazie eksploatacji elektrowni. Nasza firma otwiera tutaj III centrum operacyjne w Polsce, które będzie obsługiwało technicznie zarówno nowy projekt, jak i zlokalizowany w gminie sąsiedniej projekt Udanin. Łącznie kompleks będzie posiadał 27 turbin wiatrowych i będzie największym kompleksem turbin wiatrowych Qair w Polsce. Łączna moc osiągnie 68 MW, a kolejne turbiny planujemy wybudować niedługo po zmianie przepisów dotyczących 10H, gdyż posiadamy już możliwości przyłączenia do sieci kolejnych turbin. – dodaje Krzysztof Wojtysiak.

Inwestycja w gminie Wądroże Wielkie została zrealizowana we współpracy z partnerami: SPIE Elbud Gdańsk, który pełnił rolę głównego wykonawcy, Bilfinger Tebodin objął funkcję inżyniera kontraktu. Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego jest General Electric.

Powiązane wpisy