Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

PWSZ im. Witelona bierze udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

LEGNICA. Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, w którym uczestniczy 170 państw. W tym obchodzonym w dniach 8 - 14 listopada, globalnym święcie przedsiębiorczości, Polskę reprezentuje m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy - W ramach działań związanych ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości, nasza Uczelnia połączyła siły z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy i Agencją Rozwoju Regionalnego Arleg - mówi Ewa Karlińska z Biura Karier PWSZ im. Witelona w Legnicy.

PWSZ im. Witelona bierze udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

Doradzali fachowcy

Dzięki tej współpracy, studenci legnickiej Uczelni uczestniczyli w ciekawych zajęciach, mających wpływ na ich przyszłą, zawodową karierę. Mogli m.in. zapoznać się w punktach konsultacyjnych Arlegu z możliwościami, które daje realizowany właśnie program „Przedsiębiorczość Drogą do Aktywizacji Zawodowej Mieszkańców Dolnego Śląska”, oferujący środki finansowe na wsparcie osób w wieku 18 - 29 lat.

Z kolei konsultanci Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oferowali studentom bezpłatne badania poziomu kompetencji, za pomocą tzw. standaryzowanego testu, którego wyniki mogą być bardzo przydatne podczas ubiegania się o pracę.

- Informacja o wynikach badań testowych, połączona z konsultacją z doradcą zawodowym, może być też dla studenta wskazówką do dalszego rozwoju zawodowego i zaplanowania kariery zawodowej - wyjaśnia Ewa Karlińska.

Chłopska Szkoła Biznesu

Jednym z działań, które legnicka Uczelnia zaproponowała studentom w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, był też udział w opracowanej przez Małopolski Instytut Kultury grze strategicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Uczestnicy wcielili się w role XVIII-wiecznych rzemieślników: tkaczy, kowali i piekarzy, którzy produkują swoje towary, następnie próbują je sprzedać. - Okazało się m.in., że zaplanowanie nawet dalekiej wyprawy handlowej, może być o wiele bardziej opłacalne niż działania na lokalnym rynku - mówi Ewa Karlińska. Na potrzeby owych „wypraw”, studenci mieli do dyspozycji historyczną mapę Europy, z zaznaczonymi miastami.

Dzięki grze młodzi ludzie uczestniczyli w symulacji rzeczywistych mechanizmów rynkowych, poznali zasady funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, rozwinęli umiejętności prowadzenia negocjacji, nawiązywania kontaktów handlowych czy współpracy w grupie. Objęta m.in. patronatem „Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji” gra uczy wyznaczania celów, planowania działań, oceniania ryzyka i myślenia strategicznego, ale pozwala też przećwiczyć podejmowanie decyzji pod presją czasu i zachowanie zimnej krwi w trudnych sytuacjach. - Studentom gra bardzo się podobała. Przyznawali, że przy okazji ciekawej zabawy rzeczywiście wiele się nauczyli - mówi Ewa Karlińska z Biura Karier PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Zwycięzcą w kategorii indywidualnej została Malwina Juszczak-Duda reprezentująca Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej, natomiast w kategorii grupowej wygrała reprezentacja Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez PWSZ im. Witelona w Legnicy, Kino Helios oraz Restaurację Mc Donalds.

Powiązane wpisy