Centrum Witelona miejscem łączącym historię ze współczesnością (FOTO)
LEGNICA. W parku miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. Prace są bardzo zaawansowane. Już teraz odrestaurowane detale architektoniczne dają przedsmak tego, jaką perełką będzie Centrum po rewitalizacji. Dziś (20 stycznia) prezydent Tadeusz Krzakowski w powstającym Centrum Witelona spotkał się z dziennikarzami. W spotkaniu uczestniczył także Marcin Andrzejewski, pełnomocnik prezydenta ds. Centrum Witelona. - Dążymy do tego by stworzyć tutaj wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, będące symbolem miasta. Łączące historię ze współczesnością, budujące jego tożsamość. Ale także łączące je z parkiem – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.
Centrum będzie służyło nie tylko mieszkańcom Legnicy, ale także gościom z całego regionu. Właśnie w połączeniu z urokliwym parkiem i jego atrakcjami – fontannami, palmiarnią i basenami, zachęci do spędzenia tutaj całego dnia.
Zaawansowane są także prace związane z funkcjonowaniem samego Centrum. – Wykorzystamy maksymalnie całą powierzchnię tego obiektu – dodaje Marcin Andrzejewski. - Oczywiście główna wystawa będzie poświęcona Witelonowi. Powstanie też strefa dziecięca. Miejsce dla ich rodziców, gdzie będą mogli odpocząć. Sala multimedialna, w której prezentowane będą np. filmy. Zapewniam, że powstaje miejsce unikatowe, jakiego jeszcze w regionie nie było.
W minionym roku podpisana została już umowa z Anną Rzeźnik na zaprojektowanie wystawy głównej „Oko, perspektywa, przyszłość”, która powstanie na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. To będzie niestandardowo i nowocześnie zaaranżowana przestrzeń, gdzie zostanie nam przybliżony dorobek Witelona.
Powstaje także w tym obiekcie część komercyjna z salą konferencyjną i przestrzenią gastronomiczną. Będą mogły odbywać się tutaj np. spotkania firmowe czy konferencje. A także będzie można spędzić miło czas w kawiarni.
Obecnie wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe. W sali głównej odrestaurowany sufit kasetonowy został odebrany przez konserwatora zabytków, podobnie jak sufit w sali konferencyjnej. Z kolei na zewnątrz obiektu prowadzone są roboty na tarasach: wewnętrznym i zewnętrznym. Zbudowano parking, montowane jest ogrodzenie.
Wcześniej m.in. na zewnątrz położona została już nowa elewacja. Wymieniono okna i drzwi. Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom Centrum Witelona będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Fot zj