Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstał klaster wodorowo-energetyczny powiatu legnickiego (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. Podczas piątkowych obrad Rady Rozwoju Gospodarczego LSSE, Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, ogłosił nową inicjatywę wodorową. List intencyjny w sprawie powołania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego podpisało 9 partnerów. To samorządy, przedsiębiorstwa, instytucja biznesu i uczelnia wyższa.

Powstał klaster wodorowo-energetyczny powiatu legnickiego (FOTO)

Sygnatariusze listu intencyjnego: Powiat Legnicki,. których reprezentowali starostowie: Adam Babuśka i Janina Mazur, Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG - prezesi Marcin Jednorał i Jacek Kiełb, Gmina Chojnów - wójt Andrzej Pyrz, Gmina Krotoszyce - wójt Wiesław Woźniak, Gmina Legnickie Pole - wójt Rafał Plezia, Gmina Ruja - wójt Paweł Gregorczuk, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa - prorektor dr Bogumiła Watorek,, Sunfarming Polska i PV Rental Solutions.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych powstanie na terenie gminy Chojnów. - Jestem przekonany, że powstanie klastra wodorowo-energetycznego to wielka szans dla gmin powiatu legnickiego - powiedział wójt Andrzej PYRZ. - Np. producenci energii z gminy Chojnów będą mówili mocnym i jednym głosem. Będziemy występowali przed Tauronem, czy Urzędem Regulacji Energetyki jako organizacja, jako klaster gospodarczy. Bo często są problemy - przedsiębiorcy nam zgłaszają, że nie mogą otrzymać stosownych pozwoleń, promesy na oddawanie energii.

- To będzie koło zamachowe rozwoju gospodarczego takich gmin jak Krotoszyce - dodał wójt Wojciech WOŹNIAK.- Ten klaster to zielone światło dla rozwoju OZE w regionie.

W swoim wystąpieniu pełnomocnik Rządu ds. OZE zaznaczył, że klastry energii to przede wszystkim lokalne bezpieczeństwo energetyczne, które skłania do współpracy gminy, mieszkańców i przedsiębiorców. - Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) na obszarze działania klastra przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, a współpraca w ramach działalności, pozwala wykorzystać nie tylko miejscowe zasoby, ale także sprzyja wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są one użyteczne i opłacalne - powiedział minister Ireneusz ZYSKA.- Taka lokalna samowystarczalność energetyczna pozwala m.in. na ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także wspiera jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których działają klastry, w uzyskaniu szerszego dostępu do energii oraz optymalizację usług komunalnych .

 Operatorem Klastra będzie Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG”. - To bardzo ważna inicjatywa, która świadczy o zwróceniu się w naszym województwie w stronę rozwoju energii wodorowej i pozwala na ścisłą współpracę z podmiotami zainteresowanymi rozwojem gospodarki wodorowej - powiedział Marszałek Województwa Dolnośląskieo Cezary PRZYBYLSKI. - Niskoemisyjny wodór to źródło czystej energii wykorzystywanej m.in. w transporcie i przemyśle, ale także szansa na dodatkowe, tańsze źródła energii dla lokalnych odbiorców. Powoływanie takich klastrów jest ważne również w związku ze światowym kryzysem energetycznym. Należy wspomnieć, że w naszym regionie w ubiegłym miesiącu powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa, która pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwi wymianę informacji i doświadczeń oraz będzie okazją do pogłębienia współpracy międzynarodowej. Dolny Śląsk to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów, który swoją pozycję zawdzięcza przede wszystkim innowacyjności i podążaniu z duchem czasu.

To przedsięwzięcie jest ważne nie tylko w związku ze światowym kryzysem energetycznym, ale pozwala na ścisłą współpracę z podmiotami zainteresowanymi rozwojem gospodarki wodorowej. Niskoemisyjny wodór to źródło czystej energii wykorzystywanej m.in. w transporcie i przemyśle, ale także szansa na dodatkowe, tańsze źródła energii dla lokalnych odbiorców. 

Powiązane wpisy