Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ty też możesz zadbać o środowisko

LEGNICA.  Prawidłowo prowadzona segregacja odpadów niesie za sobą wiele zalet, chociażby ogranicza ilość odpadów trafiających na składowisko, a dobrze wysegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu, co w efekcie spowoduje zmniejszenie zużycia surowców naturalnych. Główna zasada jednolitego systemu segregacji jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego wykorzystania.

Ty też możesz zadbać o środowisko

Od 1 stycznia 2020 roku każdy - zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach – ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Jak wszyscy doskonale wiedzą w naszym mieście odpady segregujemy na 5 frakcji: pojemnik niebieski - na papier(w tym tektury), pojemnik żółty - na metale i tworzywa sztuczne, pojemnik zielony na szkło, pojemnik brązowy na bioodpady, pojemnik czarny / pomarańczowy(kontener) lub niemalowany (cynkowany) na odpady niesegregowane zmieszane.
W Legnicy minimalna częstotliwość odbioru odpadów komunalnych to:
Niesegregowane zmieszane odpady komunalne – raz w tygodniu
Bioodpady (pojemnik lub worek brązowy) – raz w tygodniu
Metale i tworzywa sztuczne (pojemnik lub worek żółty) – raz na dwa tygodnie
Papier (pojemnik lub worek niebieski) – raz w miesiącu
Szkło (pojemnik lub worek zielony) – raz w miesiącu

Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Można je oddać m.in. w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-u.
W Legnicy funkcjonują 2 punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), prowadzone przez Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przy ul. Rzeszotarskiej (na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów) i przy ul. Nowodworskiej 48 (na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta).
Nowością od nowego roku będzie selektywna zbiórka tekstyliów. Dyrektywą 2008/98/WE zobowiązano Państwa członkowskie W Polsce implementacja Dyrektywy w powyższym zakresie zrealizowana została przez zobowiązanie do przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od dnia 1 stycznia 2025 r.
W kolejnych tygodniach przybliżymy Państwu najważniejsze informacje na temat odpowiedniego segregowania odpadów do poszczególnych pojemników, ale także zmian jakie będą miały miejsce od stycznia 2025 roku.
Nie przegapcie naszych artykułów.

Powiązane wpisy