Ty też możesz zadbać o środowisko
LEGNICA. Prawidłowo prowadzona segregacja odpadów niesie za sobą wiele zalet, chociażby ogranicza ilość odpadów trafiających na składowisko, a dobrze wysegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu, co w efekcie spowoduje zmniejszenie zużycia surowców naturalnych. Główna zasada jednolitego systemu segregacji jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego wykorzystania.
Od 1 stycznia 2020 roku każdy - zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach – ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Jak wszyscy doskonale wiedzą w naszym mieście odpady segregujemy na 5 frakcji: pojemnik niebieski - na papier(w tym tektury), pojemnik żółty - na metale i tworzywa sztuczne, pojemnik zielony na szkło, pojemnik brązowy na bioodpady, pojemnik czarny / pomarańczowy(kontener) lub niemalowany (cynkowany) na odpady niesegregowane zmieszane.
W Legnicy minimalna częstotliwość odbioru odpadów komunalnych to:
Niesegregowane zmieszane odpady komunalne – raz w tygodniu
Bioodpady (pojemnik lub worek brązowy) – raz w tygodniu
Metale i tworzywa sztuczne (pojemnik lub worek żółty) – raz na dwa tygodnie
Papier (pojemnik lub worek niebieski) – raz w miesiącu
Szkło (pojemnik lub worek zielony) – raz w miesiącu
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Można je oddać m.in. w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-u.
W Legnicy funkcjonują 2 punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), prowadzone przez Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przy ul. Rzeszotarskiej (na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów) i przy ul. Nowodworskiej 48 (na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta).
Nowością od nowego roku będzie selektywna zbiórka tekstyliów. Dyrektywą 2008/98/WE zobowiązano Państwa członkowskie W Polsce implementacja Dyrektywy w powyższym zakresie zrealizowana została przez zobowiązanie do przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od dnia 1 stycznia 2025 r.
W kolejnych tygodniach przybliżymy Państwu najważniejsze informacje na temat odpowiedniego segregowania odpadów do poszczególnych pojemników, ale także zmian jakie będą miały miejsce od stycznia 2025 roku.