Mieszkańcy wymienią stare piece. Podpisują umowy z gminą
RUDNA. 76 mieszkańców z Gminy Rudna wymieni stare piece węglowe w ramach programu grantowego dla województwa dolnośląskiego. Umowy z wnioskodawcami są już podpisywane. - Cieszę się, że w naszej gminie jest tak duże zainteresowanie tym programem. Osoby, które już z niego skorzystały są najlepszymi ambasadorami czystego powietrza i realnych oszczędności, jakie niesie wymiana starego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. Zachęcam do dzielenia się z innymi korzyściami z nowych źródeł energii – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna, podczas podpisywania kolejnych umów na wymianę starych pieców.
Stare piece, tzw. kopciuchy, będą wymienione w domach mieszkańców gminy w ramach Programu Grantowego pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gmin Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Celem tego projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie wysokoemisyjnych źródeł ciepła.
Dotację na zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła otrzymało 76 wnioskodawców z Gminy Rudna, którzy w tym roku złożyli odpowiednie dokumenty. Podpisanie umowy grantowej umożliwi im wymianę starych pieców na nowe piece gazowe, piece na pellet, pompy ciepła czy ogrzewanie indukcyjne.
Maksymalne wsparcie finansowe wynosi do 70% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 20 000 złotych na jedno gospodarstwo domowe. W edycji tego programu w 2020 roku, z pomocy skorzystało aż 72 wnioskodawców. Jednym z nich jest Tomasz Skorynów, właściciel dużego poniemieckiego domu w Radoszycach, który wymienił stary piec na kocioł gazowy i junkers do ogrzewania wody na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny.
– Przed wymianą co roku kupowaliśmy 3 tony węgla i 10 metrów sześciennych drewna. Było to bardzo uciążliwie. Paląc w piecu węglem nie było możliwości wyregulowania temperatury w domu. Do tego jeszcze konieczność utrzymywania brudnej kotłowni. Z programu dostałem na piec gazowy 7 tysięcy złotych dopłaty – informuje Tomasz Skorynów.
Cały projekt pozytywnie ocenia również mieszkaniec gminy Rudna, Łukasz Ławrynowicz.
– Ja miałem piec na ekogroszek. W sezonie szło około 2,5 tony. Zamontowałem instalację fotowoltaiczną i okazało się, że mam nadmiar prądu. Zdecydowałem, że odłączę ten stary piec i zamontuję pompę ciepła korzystając z dofinansowania. Teraz ogrzewanie mam z pompy, a resztę urządzeń na prąd i jestem mega zadowolony. Wiele osób obawia się, że pompa ciepła nie ogrzeje domu z kaloryferami. Ja właśnie taki mam i świetnie się sprawdza. Teraz są nowoczesne i wydajne urządzenia. Jak podliczyłem rachunki za ostatni rok za 140 metrowy dom, to ogrzewanie mam za darmo, a za prąd płacę około 40 zł miesięcznie. Inwestycja zwróci się w ciągu 4 lat – mówi Łukasz Ławrynowicz.
Beneficjenci tegorocznej edycji programu cieszą się, że będą mogli skorzystać z dofinansowania, które jest możliwe dzięki porozumieniu Gminy Rudna, Gminy Ścinawa, Gminy Chocianów, Gminy Prochowice i Gminy Miejskiej Lubin z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
– Kupiliśmy w Wądrożu poniemiecki dom i od razu zdecydowaliśmy, że wymienimy starego kopciucha na piec gazowy. Z programu dostaniemy zwrot 70% kosztów tej wymiany – mówią z zadowoleniem Iwona i Krzysztof Manoryk, którzy podpisali umowę z gminą 10 września 2021 roku.
W 2021 roku łączna oszacowana wartość dotacji według wniosków otrzymanych od zainteresowanych mieszkańców opiewa na kwotę 1 308 000 złotych.
W 2020 roku z dotacji skorzystały 72 gospodarstwa domowe, które na bazie umów grantowych otrzymały łącznie ponad 844 000 złotych. W ramach projektu nieefektywne źródła ciepła zostały zastąpione 49 piecami gazowymi, 10 pompami ciepła, 10 kotłami na pellet, 2 piecami elektrycznymi z fotowoltaiką i 1 hybrydowym systemem grzewczym.