Rusza budowa szpitala psychiatrycznego dla dzieci (FOTO)
LUBIN. Wyłoniono wykonawcę budowy szpitala - Wielospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie. Inwestycja pochłonie 106 mln zł. Ośrodek wpisuje się w szeroko pojętą działalność DCZPDM. Placówka będzie gotowa za 2,5 roku.
W lipcu 2019 roku pojawił się pomysł, by utworzyć innowacyjną placówkę wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. We wrześniu radni miejscy podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę. W grudniu opracowano koncepcję budowy, zaś w marcu 2020 roku zarejestrowano Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W czerwcu 2020 uzyskano pozytywną opinię Wojewody dotyczącą celowości inwestycji, by w październiku otworzyć Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie przy Konopnickiej 5. W grudniu 2020 pozyskano kontrakt z NFZ. W maju 2021 roku opracowano projekt budowy szpitala, by we wrześniu uzyskać pozwolenie na budowę przy ul. 1 Maja. W kwietniu ogłoszono przetarg, by rozstrzygnąć go w lipcu. Generalnym wykonawcą będzie firma Climamedic. 27 lipca 2022 podpisano umowę budowy placówki.
- Chcę serdecznie podziękować wszystkim tym ludziom, którzy uczestniczyli w tym projekcie. W chwili, gdy upubliczniliśmy ten projekt ponad 2 lata temu nie spotkaliśmy się z żadną negatywną opinią. To pokazuje jak bardzo ludzie chcą tego projektu - mówił podczas konferencji prasowej Robert Raczyński, prezydent Lubina.
- Chcę pogratulować tym, którzy zainicjowali ten projekt i go realizują. To wielki sukces. Naszą przyszłością są dzieci, które muszą się realizować, by pomagać nam starszemu pokoleniu i by mogły wychowywać swoje dzieci, muszą być zdrowe psychicznie. Już przed okresem pandemii szacowano, że 20% dzieci przed 18 rokiem życia ma objawy zaburzeń psychicznych. Około 12% dzieci doświadcza epizodów depresyjnych, niestety czasami z najtragiczniejszymi skutkami, czyli z samobójstwami. Po pandemii pojawił się wzrost tych problemów. To trudne czasy, które bardzo negatywnie oddziałują na sferę psychiczną dzieci. Ta inwestycja jest niezbędna, by tym dzieciom i ich rodzinom pomagać - dodawała Monika Szewczuk-Bogusławska, konsultant wojewódzki w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Umowę z generalnym wykonawcą podpisał Tomasz Jeger, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie. DCZPDM zaczynało funkcjonować pod wodzą Marioli Kośmider, ówczesnej szefowej ośrodka.
- Bardzo się cieszę, ze ten projekt tak się rozwinął. Moja współpraca z prezydentem Lubina rozpoczęła się w 2019 roku od opracowania dla miasta Lubina programu zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. To był początek, który był nie tylko inspiracją dla całego środowiska, ale i siłą napędową. Wtedy byliśmy przed pandemią i nie wiedzieliśmy co nas czeka. Poprzedni program, który przygotował rząd odniósł ogromne fiasko. Ważna jest praca u podstaw z dzieckiem będącym w kryzysie, ale i z całym jego otoczeniem. Intencją było by zaprosić do współpracy wszystkie instytucje wokół dziecka: dom, szkołę, żłobek, lekarzy rodzinnych tak, by wszystkie instytucje pracowały na rzecz dziecka. To nam się udało i to był pierwszy etap - mówiła nam Mariola Kośmider, pierwsza dyrektor DCZPDM.
Ma to być pierwsza taka placówka w Polsce. Pierwszy etap prac budowlanych będzie trwał rok i obejmie budowę przychodni zdrowia psychicznego oraz dziennego oddziału psychiatrycznego. W kolejnym etapie w ciągu 18 miesięcy ma powstać trzeci poziom referencyjności, czyli oddział całodobowy. Cały projekt ma być zakończony po 2,5 roku.