Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Zagłębiu Miedziowym powstanie największa i najwyższa zapora w Polsce

RUDNA. W Zagłębiu Miedziowym za kilkanaście lat znajdować się będzie największa i najwyższa zapora w Polsce. KGHM Polska Miedź S.A. konsekwentnie, od wielu lat buduje taki obiekt przy zbiorniku Żelazny Most. Obecnie najwyższą zaporą w Polsce jest licząca ponad 80 metrów wysokości tama znajdująca się w Solinie, w województwie podkarpackim, w Bieszczadach. Za kilkanaście lat prześcignie ją tama KGHM, budowana w celach przemysłowych.

W Zagłębiu Miedziowym powstanie największa i najwyższa zapora w Polsce

Zbiornik Żelazny Most wciąż rośnie i tak będzie przez następną ponad dekadę. Zasilają go odpady z kopalń KGHM (rocznie jest to nawet 30 mln ton), z tego też powodu zapora musi wciąż rosnąć.

KGHM Polska Miedź S.A. szacuje, że do 2037 r. wysokość tamy w najwyższym punkcie może sięgnąć nawet 114 metrów.

Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most to największy Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych. Znajduje się  w pobliżu miejscowości Rudna.

Historia obiektu:

Budowę zbiornika rozpoczęto w 1974 roku, a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) od 12 lutego 1977 roku. Na jego potrzeby zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów.

- powierzchnia całkowita 1394 ha

- objętość całkowita 700 mln m³

- długość zapór składowiska 14,3 km

- wysokość zapór 20~45 m

- objętość wody zgromadzonej w akwenie 8 mln m³

- powierzchnia plaż 770 ha

- powierzchnia akwenu 624 ha

- głębokość maksymalna 2,5 m (wody w stawie nadosadowym)

Składowisko dysponuje możliwościami rozwoju pojemności do ponad 1,1 mld m³. Zbiornik jest wciąż powiększany. 3 listopada 2021 roku została oficjalnie otwarta nowa Kwatera Południowa Żelaznego Mostu, która zwiększyła pojemność zbiornika z dotychczasowych 780 mln m³ do 950 mln m³ odpadów. Bez rozbudowy Żelazny Most wypełniłby się w roku 2023.

źródło; investmap

Fot. Dariusz Szymacha

Powiązane wpisy