Polkowice w dobrej kondycji finansowej u progu pandemii. Ranking "Wspólnoty"!
POLKOWICE. Gmina Polkowice wiceliderem rankingu „Kondycja finansowa samorządów u progu pandemii – nadwyżka operacyjna netto” w kategorii miast powiatowych. Ranking opublikowało czasopismo samorządowe „Wspólnota”. Nadwyżka operacyjna w budżecie samorządowym to nic innego jak dodatnia różnica pomiędzy bieżącymi dochodami a bieżącymi wydatkami. Ta nadwyżka w samym tylko 2019 roku wyniosła w gminie Polkowice 849, 55 zł netto w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Polkowice zajęły drugie miejsce w kategorii miast powiatowych. Jaka jest geneza tak dobrych wyników, osiągniętych w niełatwych przecież dla wszystkich samorządów czasach pandemii? Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wskazuje na kilka elementów dobrych praktyk i działań, które wdrożone w Polkowicach zaowocowały tak wysokim miejscem w rankingu.
– Dochody planujemy tylko i wyłącznie w mierzalnych wielkościach, na podstawie danych historycznych, trendów, bieżącej sytuacji makroekonomicznej i sytuacji głównych płatników gminy oraz wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Na wyniki analiz nakładamy ryzyka i przyjmujemy tylko takie wartości, których osiągnięcie jest najbardziej prawdopodobne – wylicza.
Równie przemyślana jest polityka finansowa gminy w zakresie wydatków bieżących.
– Zabezpieczamy w pełnej wysokości wydatki na zadania obligatoryjne, natomiast na fakultatywne w wysokościach gwarantujących odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego już na etapie planowania – zdradza burmistrz Łukasz Puźniecki.
Takie podejście gwarantuje Polkowicom, że poziom realizacji dochodów jest zawsze wyższy niż poziom wykonanych wydatków, a tym samym realna, wykonana nadwyżka operacyjna, wzrasta.
– Najistotniejsze przy planowaniu wydatków jest założenie, że w perspektywie mają one spowodować wzrost dochodów. W jaki sposób? To bardzo proste – odpowiada Łukasz Puźniecki. – Stwarzanie coraz lepszych warunków do życia, zarówno w zakresie infrastruktury komunalnej jak i warunków życia – oświatowych, zdrowotnych, sportowych czy kulturalnych, ma zachęcić do inwestowania w Polkowicach nowych przedsiębiorców, a także osiedlania się tutaj nowych mieszkańców. Wzrost ilości podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy i wzrost liczby mieszkańców pociągają za sobą wzrost dochodów z tytułu podatków i opłat lokalnych, jak również z tytułu działu gminy w podatkach dochodowych od osób prawnych i od osób fizycznych. To taki zamknięty krąg, który toczy się jak kula śnieżna, która przy sprzyjających warunkach może być coraz większa – zapewnia burmistrz Polkowic.
Ranking „Kondycja finansowa samorządów u progu pandemii” został opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza oraz dr Julitę Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego. Zawiera zestawienie samorządów w siedmiu kategoriach: województwa, powiaty, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, inne miasta oraz gminy wiejskie.
W rankingu uwzględniono najbardziej aktualne dane na dzień publikacji, ponieważ wyniki roku 2020 są nadal niedostępne. Wyniki rankingu zostały opracowane na podstawie danych zebranych przez Ministerstwo Finansów.