Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koleją do Legnickiej Strefy Ekonomicznej

LEGNICKIE POLE. Nowy przystanek ułatwi dojazdy koleją do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja na trasie Legnica – Jawor między Nową Wsią Legnicką a Przybyłowicami jest realizowana w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na budowę przystanku. Nowy przystanek wstępnie określony jako Legnickie Pole wybudowany zostanie między przystankami Nowa Wieś Legnicka i Przybyłowice na linii Legnica – Jawor – Jaworzyna Śląska (nr 137). Przystanek zwiększy możliwości komunikacji w rejonie Legnicy. Pracownicy firm w Specjalnej Strefy Ekonomicznej zyskają atrakcyjną ofertę dojazdów koleją do pracy. Lokalizację ustalono przy drodze gminnej ze strefy w kierunku ul. Jaworzyńskiej w Legnicy. Będzie też wykonany przejazd kolejowo-drogowy z rogatkami i sygnalizacją.

Koleją do Legnickiej Strefy Ekonomicznej

- Program Przystankowy odpowiada na potrzeby mieszkańców. Kolej zwiększa dostępność komunikacyjną w miastach i na trasach wykorzystywanych w codziennych podróżach do pracy i szkoły oraz w wyjazdach okazjonalnych. Przystanek Legnickie Pole, podobnie jak inne nowe i przebudowane przystanki, uwzględnia dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szczegóły budowy przystanku określi projekt, od którego zacznie prace wykonawca. Na przystanku przewidziano dwustumetrowy peron z dojściem uwzględniającym potrzeby osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będzie oświetlenie oraz wiaty. Przystanek będzie czytelnie oznakowany. W zakresie umowy są m.in. niezbędne roboty torowe oraz wykonanie odwodnienia.

Wartość zadania to blisko 3 mln zł. netto. Z nowego przystanku pasażerowie będą mogli skorzystać w drugiej połowie 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k.

Program Przystankowy w woj. dolnośląskim
W województwie dolnośląskim program obejmuje 15 przystanków – 7 na liście podstawowej i 8 na rezerwowej. W planach, oprócz przystanku Legnickie Pole jest m.in. budowa przystanków Świdnica Zawiszów, Mirków i Oława Zachodnia, a także przebudowa przystanku Szklarska Poręba Średnia i peronu na stacji Ścinawa.

Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej
W maju 2021 r. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki są wykorzystywane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Powiązane wpisy