Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Technik architektury krajobrazu - nowy kierunek w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie

CHOJNÓW. Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie wzbogaca swoją ofertę edukacyjną. Już w roku szkolnym 2022/2023 ruszy w szkole nowy kierunek edukacji – Technik architektury krajobrazu. To zawód z przyszłością, dający ogromne perspektywy rozwoju, a także poszukiwany na europejskich rynkach pracy.

Technik architektury krajobrazu - nowy kierunek w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie

Absolwent szkoły zdobędzie wiedzę o projektowaniu i urządzaniu ogrodów, a także niezbędne umiejętności dotyczące sposobów diagnozowania stanu zdrowia roślin i ich pielęgnacji. Pozna najpiękniejsze gatunki roślin ozdobnych, nauczy się rysunku odręcznego, komputerowego i tajników poprawnej kompozycji. Po ukończeniu szkoły będzie posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wykonawstwa i pielęgnacji zarówno współczesnych jak i historycznych obiektów zielni.

W cyklu kształcenia wszyscy uczniowie przejdą teoretyczną i praktyczną naukę jazdy, uprawniającą do przystąpienia do państwowego egzaminu na prawo jazdy kategorii T i B /ciągnik rolniczy i samochód osobowy/.

Uczniowie w trakcie pobytu w szkole będą mogli poszerzyć kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w kursach organizowanych przez Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej w Łańcucie, uzyskując dodatkowe uprawnienia i umiejętności:

florysty,
dekoratora wnętrz,
operatora wózków widłowych.

Zadania zawodowe technika architektury krajobrazu to: przygotowanie, urządzanie i pielęgnowanie obiektów architektury krajobrazu, zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich. Technik architektury krajobrazu nadzoruje i pielęgnuje parki, starodrzew oraz produkuje rośliny ozdobne i materiał szkółkarski, przygotowany jest także do wykonywania następujących zadań zawodowych:

przeprowadzanie inwentaryzacji terenów zieleni,
opracowywanie projektów elementów terenów zieleni;
opracowywanie kosztorysów na podstawie dokumentacji projektowej,
prowadzenie prac w zakresie urządzania, pielęgnacji i konserwacji terenów zieleni,
opracowanie dokumentacji powykonawczej.

Perspektywy zatrudnienia dla absolwentów technikum architektury krajobrazu:

zakłady zieleni i firmy zajmujące się kształtowaniem krajobrazu oraz urządzaniem terenów zielonych,
centra ogrodnicze,
biura architektury krajobrazu i zieleni miejskiej,
urzędy miejskie oraz zakłady zieleni miejskiej,
pracownie florystyczne, kwiaciarnie itp.

Technik architektury krajobrazu może również prowadzić własną firmę ogrodniczą oraz dekorować zielenią wnętrza.

Powiązane wpisy