Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rewitalizacja Parku Piastowskiego w Chojnowie (FOTO)

CHOJNÓW.  Trwają prace związane z realizacją zadania „Rewitalizacja Parku Piastowskiego w Chojnowie”. Wykonawcą jest P&D Przemysław Drabik z Brzegu Dolnego. Obecnie wykonywane są ścieżki parkowe, które wkrótce będą miały nową nawierzchnię.

Rewitalizacja Parku Piastowskiego w Chojnowie (FOTO)

W parku zostaną zamontowane nowe ławki, kosze na odpady oraz tablice informacyjne z siedziskiem, na których zostanie umieszczona historia Parku Piastowskiego założonego wg projektu Eduarda Petzolda.

W ramach umowy zostaną wykonane prace pielęgnacyjne w obrębie istniejącej zieleni oraz zastępcze nasadzenia drzew tj. lipy drobnolistne, dęby szypułkowe i buki pospolite, jednocześnie zostaną nasadzone byliny m.in. liliowce, irysy, bergenie oraz hosty.

Wartość robót to 442.800,00 zł.

Na realizację zadania Gmina Miejska Chojnów pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 266.172,00 zł. 28 października 2022 roku Burmistrz Miasta Chojnowa zawarł z Samorządem Województwa Dolnośląskiego umowę o przyznanie pomocy na operację pn. „Rewitalizacja Parku Piastowskiego w Chojnowie” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Historia parku sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to w Chojnowie nastąpiło splantowanie przestarzałych obwarowań miejskich i tym samym rozpoczął się proces rozwoju miasta poza granice wyznaczone dawnymi fortyfikacjami. Sam park powstał z inicjatywy urzędującego w latach 1886-1908 burmistrza Richarda Müllera, za czasów którego miasto wykupiło znajdujące się na południe od centrum Wzgórze Chmielowe. W tym samym okresie na terenach nad Skorą, między starym miastem a Wzgórzem Chmielowym, rozpoczęła się budowa nowej dzielnicy willowej. Zaprojektowanie założenia parkowego powierzono Eduardowi Petzoldowi – jednemu ze słynniejszych niemieckich architektów krajobrazu, autorowi licznych założeń parkowych i ogrodowych, znanemu m.in. dzięki pracy nad Parkiem Mużakowskim nad Nysą Łużycką. Nowy chojnowski park został wyposażony w gęstą sieć ścieżek spacerowych, miejscami obsadzonych dębami i lipami, tworzącymi aleje.

Na szczycie zachodniego wzgórza w 1892 roku wybudowano nieistniejącą już restaurację Hopfenberg-Gaststätte, natomiast na szczycie wzgórza wschodniego zdecydowano o budowie wieży ciśnień, która w 1920 roku została przebudowana i podwyższona. Park został przekształcony na początku XX wieku, kiedy to starodrzew liściasto-iglasty porastający wzgórza wzbogacono dosadzając drzewa młodsze, zgrupowane przeważnie wokół wieży ciśnień, terenów zabawowych oraz wzdłuż niektórych dróg. Znaczną część parku zdecydowano się przeznaczyć pod funkcję rekreacyjną, którą spełnia m.in. tor saneczkowy oraz znajdująca się po północnej stronie polana, pełniąca dawniej w okresie zimowym funkcję lodowiska. Po zakończeniu Wielkiej Wojny zachodnia część parku została przemianowana na Gaj Bohaterów (Heldenhain). W centralnej części tego miejsca został postawiony wzorowany na megalitycznych grobowcach kamienny pomnik, upamiętniający pochodzących z Chojnowa niemieckich żołnierzy poległych na frontach wojny. Pomnik ze względu na swój charakterystyczny kształt nazywany jest potocznie kamiennym grzybkiem.

Charakterystycznym obiektem Parku Piastowskiego jest wieża ciśnień - pierwsza budowla w Chojnowie, do wzniesienia której użyto nowoczesnej wówczas technologii żelbetowej. Monumentalna budowla powstała na planie czworoboku, łącząc cechy modernistyczne i klasycystyczne, wzniesiona w 1915 roku na szczycie znajdującym się we wschodniej części parku. Podstawowym celem wieży jest zapewnienie stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Na szczycie obiektu znajduje się zbiornik na wodę. Obiekt z racji położenia w najwyższym punkcie miasta pełnił także funkcję turystyczną, stanowiąc punkt widokowy. Nad wejściem do wieży umieszczona została płaskorzeźba przedstawiająca herb Chojnowa.

Powiązane wpisy