Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jesienią ze Ścinawy do Prochowic na rowerze!

PROCHOWICE/ŚCINAWA. Prochowice  podpisały umowę  z wykonawcą  na realizację zadania pn. „Budowa drogi rowerowej trasą nieczynnej linii kolejowej na odcinku Wielowieś – Prochowice”. Wartość zawartego  kontraktu wynosi blisko 4,5 mln zł. Odcinek ścieżki o długości ponad 5 km ostatecznie połączy dwa ośrodki miejskie: Prochowice oraz Ścinawę. Zgodnie z podpisaną przez prochowicki samorząd umową, inwestycja ma zakończyć się w październiku br., a więc jeszcze jesienią cykliści będą mogli korzystać z nowego odcinka drogi, który wykona Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Piotroniowic. Oba samorządy: Prochowice i Ścinawa konsekwentnie stawiają na turystykę rowerową będą od lat pod tym względem liderami regionu... - 

- Z radością przyjęłam fakt, że kolejna część trasy rowerowej już wkrótce będzie do Państwa dyspozycji, tym bardziej że obserwuję ogromne zainteresowanie uprawianiem tej formy rekreacji i sportu. Często staje się to rodzinnym sposobem spędzania wolnego czasu i formą aktywności ruchowej. Podejmę kolejne działania, aby rozbudować tę sieć dróg sprzyjających zdrowiu i wypoczynkowi mieszkańców - powiedziała burmistrz Prochowic Alicja SIELICKA.

Jesienią ze Ścinawy do Prochowic na rowerze!

Przypomnijmy, że już w grudniu 2017 roku Ścinawa przejęła od państwowej spółki PKP pas nieruchomości o długości kilkunastu kilometrów, przebiegający przez teren dwóch samorządów: ścinawskiego i prochowickiego, na przedmiotowych gruntach biegła niegdyś linia kolejowa w kierunku Legnicy.

Dzięki dysponowaniu psem nieruchomości pomiędzy zgazyfikowanymi Prochowicami a Ścinawą, w przejętych działkach, w pierwszej kolejności, w innowacyjnej formule partnerstwa publiczno-prywatnego, po latach oczekiwań doprowadzono gaz do naszego miasta.

W następnym kroku, na podstawie wcześniej opracowanej dokumentacji, ścinawski samorząd przystąpił do budowy asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 3 metrów oraz łącznej długości około 9 kilometrów, która dzisiaj kończy się na granicy gmin, w okolicach Wielowsi i Gromadzynia.

W międzyczasie władze Ścinawy zaproponowały sąsiadom kontynuację projektu, tak by w perspektywie rowerową ścieżką połączone zostały dwa ośrodki miejskie, a oferta spotkała się z pozytywnym odbiorem Prochowic.

Wiosną 2020 roku zakończyła się budowa ścinawskiego odcinka drogi dla cyklistów, od tamtego czasu mieszkańcy gminy oraz goście z regionu chętnie korzystają z łącznie 11 kilometrów bezpiecznej ścieżki, ponieważ 2 kilometry rowerowej trasy wybudowano wcześniej, w ramach przebudowy ulicy Legnickiej w Ścinawie.

By podkreślić współpracę w czerwcu 2020 roku burmistrzowie: Alicja Sielicka i Krystian Kosztyła oraz przewodniczący rad miejskich obu samorządów podpisali list intencyjny w sprawie budowy odcinka ścieżki na terenie Prochowic. Wspólne działania nabrały tempa w październiku 2022 roku, wówczas Ścinawa przekazała działki leżące w obrębie sąsiedniej gminy oraz dokumentację projektową dla budowy następnego fragmentu drogi rowerowej.

W ostatnim czasie prochowicki samorząd przeprowadził postępowanie przetargowe, na podstawie którego wyłonił i podpisał umowę z wykonawcą na budowę odcinka ścieżki, który połączy dwa nasze miasta. Przyszłych podróżujących zainteresuje fakt, że w Lisowicach powstanie przystanek turystyczny.

Projekt, który zainspirowały władze Ścinawy, skomunikuje drogą rowerową dwa współpracujące ze sobą samorządy. Skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również miłośnicy aktywnego wypoczynku z całego regionu.

Warto dodać, że przedmiotowe przedsięwzięcie wpisuje się również w rozwój turystyki nad Odrą, gdyż jest integralną częścią zadania budowy portów i przystani na rzece, a docelowe połączenia rowerowe gmin takich jak Prochowice czy Wołów, dadzą nowe możliwości dla weekendowych wycieczek z wykorzystaniem już powstających miejsc obsługi wodniaków w Lubiążu, Dziewinie i Ścinawie.

Powiązane wpisy