Chojnów: rozbudowa żłobka i utworzenie Centrum Usług Społecznych
CHOJNÓW. Bez wątpienia rok 2025 w Chojnowie stać będzie pod znakiem inwestycji. Przypomnijmy te istotne: opracowanie dokumentacji kosztorysowo-projektowej dla ulic: Miła, Pogodna, Radosna, Leśna i Wrzosowa, przebudowę ulic Reymonta, Ogrodowej, Konarskiego oraz Królowej Jadwigi, przebudowę nawierzchni ulic Bogusławskiego, Solskiego i Ćwiklińskiej, przebudowę budynku na potrzeby, modernizację kotłowni w SP nr 4, modernizację kotłowni w Przedszkolu Miejskim nr 3, budowę placów zabaw i obiektów małej architektury, przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków, budowę sieci wodociągowej (ul. Fabryczna) i modernizację boiska przy SP nr 3.
Ogłoszono już przetarg na rozbudowę miejskiego żłobka o kolejne 24 miejsca – wtedy do żłobka będzie mogło uczęszczać 70 dzieci. Ale w programie inwestycyjnym Chojnowa jest jest utworzenie Centrum Usług Społecznych. Umowa na jego utworzenie zostanie niebawem - w obecności marszałków Województwa Dolnośląskiego - podpisana właśnie w mieście nad Skorą.
![Chojnów: rozbudowa żłobka i utworzenie Centrum Usług Społecznych](/images/jakubowski/ludzie/jan-serkies-fot-zbigniew-jakubowski.jpg)
Odwiedziliśmy burmistrza Chojnowa Jana SERKIESA aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym projekcie... I o tym skąd pomysł na CUS w Chojnowie?
- Czasy, gdy sukces w wyborach zależał od otwierania nowych dróg czy remontów budynków, należą do przeszłości. Dziś kluczem jest oferowanie mieszkańcom realnych usług – takich, które odpowiadają na ich codzienne potrzeby życiowe - mówi Jan SERKIES, burmistrz Chojnowa. - Seniorzy, którzy wkrótce staną się głównymi beneficjentami CUS-ów, mają inne oczekiwania niż obecne pokolenie najstarszych mieszkańców. To osoby bardziej wykształcone, świadome swoich praw i potrzeb. Seniorzy, którzy przez lata płacili podatki i pracowali na rzecz społeczeństwa, mają prawo oczekiwać wsparcia, zwłaszcza w sytuacjach, gdy rodzina nie może lub nie chce pomóc. I będą go oczekiwali. Nie możemy pozwolić, by osoby starsze były pozostawione same sobie, szczególnie te w małych miejscowościach.
Centra usług społecznych to nowe instytucje pomocy społecznej, które mogą funkcjonować w Polsce od 1 stycznia 2020 roku. Ich utworzenie jest zadaniem fakultatywnym, co oznacza, że gmina sama decyduje, czy takie centrum powstanie. Można je utworzyć na dwa sposoby. Pierwszy, stosowany przez gminy samodzielnie, polega na przekształceniu dotychczasowego ośrodka pomocy społecznej – wówczas ośrodek zostaje zlikwidowany, a w jego miejsce tworzy się centrum usług społecznych. Drugi sposób, realizowany w ramach porozumienia kilku gmin, lub samodzielnie, ale tylko przez miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, zakłada pozostawienie istniejącego ośrodka pomocy społecznej i utworzenie nowej instytucji, która będzie zajmowała się wyłącznie realizacją usług społecznych.
- Centra usług społecznych są w dużej mierze ukierunkowane na wsparcie seniorów, ale ich główną ideą jest świadczenie szerokiego zakresu usług na każdym etapie życia - tłumaczy burmistrz Jan SERKIES, gospodarz Chojnowa. - Dobrze funkcjonujące CUS-y oferują wsparcie dla różnych grup społecznych: dzieci, rodzin oraz seniorów. Ustawa o CUS-ach określa 14 głównych obszarów działania, jakimi centra powinny się zająć. Należą do nich m.in: wsparcie rodziny i piecza zastępcza, pomoc społeczna, wsparcie bezrobotnych, reintegracja społeczno-zawodowa, pomoc dla osób w kryzysie bezdomności, czy osób z niepełnosprawnościami, no i oczywiście pomoc dla seniorów.Usługi świadczone przez CUS-y mogą mieć szeroki charakter. Mogą to być działania edukacyjne, takie jak np. zajęcia wyrównawcze dla dzieci, ale także kulturalne, muzyczne, taneczne, działania, które wspierają zarówno dzieci, seniorów i inne grupy społeczne. CUS-y powinny dostosować swoje działania do lokalnych potrzeb wynikających z wcześniej przeprowadzonej diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej, na rzecz której działają. Takie działania CUS-ów pozwalają wzbogacić ofertę szkół, bibliotek i instytucji kultury, nie rywalizując z nimi, lecz wspierając ich działalność. CUS-y nie mają na celu zastępowania istniejących instytucji, takich jak szkoły czy ośrodki kultury, lecz uzupełnianie ich oferty.
Chojnowa od 2-3 lat przymierzał się do powstania CUS-u. - Przede wszystkim pracowaliśmy nad tym projektem koncepcyjnie. Potem było szukanie środków finansowych. Uzyskaliśmy wsparcie władz Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Chciałbym podkreślić latem ub. roku pierwszych 12 samorządów dolnośląskich otrzymało wsparcie ponad 50 mln na utworzenie CUS-ów. Chcemy zaprosić do Chojnowa marszałków: Michała RADO i Wojciecha BOCHNAKA, którzy są "kołami zamachowymi" tego projektu na Dolnym Śląsku i dzięki których inspiracji decydowaliśmy na realizację tego projektu - dodaje Jan SERKIES, burmistrz Chojnowa.