Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Cmentarz do przebudowy. Pojawią się „ściany pamięci”

ZŁOTORYJA. Miastu udało się w końcu podpisać umowę na przebudowę placu przy kaplicy cmentarnej. Poszukiwania wykonawcy trwały ponad dwa lata. Jego zadaniem będzie przygotowanie terenu pod kolumbaria, które staną tutaj w niedalekiej przyszłości.

Cmentarz do przebudowy. Pojawią się „ściany pamięci”

Potrzeba było aż sześciu przetargów, by znaleźć firmę budowlaną, która podejmie się zadania na cmentarzu komunalnym w oferowanych przez złotoryjski magistrat pieniądzach. Pierwszy z nich odbył się jeszcze na początku 2022 r. Propozycje, które się pojawiały, przekraczały jednak możliwości finansowe miasta. W ubiegłym roku budżet zadania wzrósł z 300 do 550 tys. zł, ale i to okazało się za mało. Drogę do rozpoczęcia inwestycji otworzyło dopiero ponowne zwiększenie puli pieniędzy i dołożenie przez ratusz w ostatnich tygodniach kolejnych 350 tys. zł.

Przebudową placu zajmie się firma Jagielski, która w szóstym postępowaniu przetargowym złożyła najkorzystniejszą dla miasta ofertę. Zadanie wykona za 844 tys. 444 zł. W przetargu wystartowały też dwie lokalne firmy – Budoprojekt ze Złotoryi i Moldróg z Kopacza, były jednak mniej konkurencyjne (chciały za przebudowę placu odpowiednio 981 tys. i 971 tys. zł).

W minionym tygodniu burmistrz Paweł Kulig i skarbniczka Agnieszka Pogońska podpisali umowę z Maciejem Jagielskim, właścicielem firmy z Bolesławic, która – przypomnijmy – w ostatnich latach realizuje coraz więcej inwestycji w Złotoryi. Wykonawca ten ma już na koncie m.in. przebudowę ul. Tadeusza Kościuszki, rewitalizację podwórek czy budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym na ul. Wojska Polskiego, a aktualnie przebudowuje na rondo krzyżówkę przy targowisku miejskim.

– Finalizujemy wreszcie zadanie, o którym mówiło się od dłuższego czasu. Projekt powstał już kilka lat temu, ale dotąd nie miał szczęścia do wykonawcy. Prace, które zostaną wykonane na placu przy kaplicy, poprawią estetykę tego fragmentu cmentarza i komfort korzystania z infrastruktury cmentarnej – wyjaśnia burmistrz Kulig. – Przede wszystkim jednak powstanie tu przestrzeń pamięci, w której będzie można składać urny z prochami osób zmarłych. Takiego miejsca brakuje w tej chwili na naszym cmentarzu, a można je już spotkać w wielu innych polskich miastach.

Prace obejmą teren w centralnej części złotoryjskiej nekropolii o powierzchni blisko 1,4 tys. m kw. W zakres inwestycji wchodzi wymiana nawierzchni asfaltowej na placu przed kaplicą na jasną kostkę betonową, która będzie poprzecinana elementami ażurowymi w kolorze antracytowym, wypełnionymi białym gresem i przepuszczającymi wodę. Projekt przewiduje również wykonanie wzdłuż grobów przy placu utwardzonych ścieżek, a także likwidację starej studni i zamontowanie w jej miejsce zdroju z misą, który będzie zasilany z wodociągu. Przesunięty zostanie ponadto krzyż.

Ale to nie wszystko. Wykonawca wybuduje też w brukowanej nawierzchni fundamenty na posadowienie kolumbariów. To zbiorowe grobowce z niewielkimi niszami, zwane także „ścianami pamięci”. Mają formę kamiennych konstrukcji przypominających szafki, na których znajdują się tabliczki upamiętniające zmarłych, a także uchwyty na wazon z kwiatami czy lampion. Przechowuje się w nich urny z ludzkimi prochami. Złotoryjski magistrat zamierza postawić w sąsiedztwie kaplicy cmentarnej 7 takich ścianek wykonanych z cementu i granitu (w ramach odrębnego zadania). Przed nimi pojawią się ławeczki, trawniki (ok. 60 m kw.) i nowe nasadzenia.

Inwestycja powinna gotowa w październiku tego roku. Prace przy przebudowie placu zaczną się prawdopodobnie w tym tygodniu.

Powiązane wpisy