Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Błędne Skały i obłędne widoki (FOTO)

REGION. Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m.) jest najwyższym szczytem w Górach Stołowych, położony 10 km od Kudowy Zdrój. To główna górska atrakcja w tej części pasma Sudetów, która leży po polskiej stronie. Fani rekordów zdobywają Szczeliniec, gdyż zalicza się on do Korony Gór Polskich – listy 28 najwyższych szczytów pas górskich. Zbudowany jest z niesfałdowanego piaskowca, dzięki czemu turystyczna trasa wiedzie przez prawdziwe skalne labirynty, przepiękne tarasy widokowe oraz głębokie szczeliny. Wymyślne formy skalne działają na wyobraźnię i łatwo w nich rozpoznać m.in. „Murzynka”, „Pałac”, „Pannę”, ”Słonia”, „Wielbłąda” czy „Żyrafę . Najwyższym punktem tego pasma jest Fotel Pradziada zwany również Tronem Liczyrzepy. Ciekawostką jest to, że rzeźba Gór Stołowych a szczególnie labirynt Błędnych Skał zachwycił reżysera Andrewu Adamsona. Stały się one tłem niektórych scen jego 2 filmów, amerykańskich superprodukcji ,,Opowieści z Narnii - Lew" oraz ,,Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Błędne Skały i obłędne widoki (FOTO)

Informacje praktyczne.
Zwiedzanie Szczelińca możemy zacząć w dwóch miejscach:
- na parkingu w Karłowie – to bardziej popularne rozwiązanie, z którego punktu również sami rozpoczęliśmy trasę. Najczęściej stąd turyści zaczynają wędrówkę ze względu na łatwiejszy dojazd oraz udogodnienia na samym szlaku tj. schody, poręcze. Łatwiej także bo Karłów leży na wysokości 750 m, a zatem do pokonania mamy ledwie 170 metrów przewyższenia; po drodze mijamy deptak ze straganami i fast-foodami, budkami z lodami. Parking jest duży i mimo masy aut, łatwo było znaleźć wolne miejsce. Koszt parkingu – 10 zł
- na parkingu w Pasterce – dojeżdża się tam wąską drogą od Szosy Stu Zakrętów. Jest bezpłatny, ale to mały parking (tylko na 10 aut). Znajduje się na wysokości ok. 700 m, czyli do przejścia musimy pokonać około 220 metrów przewyższenia.

Z obu parkingów wiedzie żółty szlak, ale z parkingu w Pasterce droga wspina się dość mocno w górę po skałach i korzeniach.

Z Karłowa szlak jest łagodny, idzie się brukowanym traktem wzdłuż którego zainstalowano poręcze. Z parkingu do wejścia na Szczeliniec, gdzie znajdują się schronisko i kasy biletowe idzie najpierw kilkaset metrów pomiędzy sklepikami i budkami z jedzeniem i piciem. Potem maszeruje się się traktem do góry przez 665 stopni schodów. Przejście tą trasą w średnim tempie zajęło 40 minut licząc czas od wyjścia z parkingu.

Schronisko zbudowano na platformie szczytowej Szczelińca w 1845 roku i jest w stylu szwajcarskim stąd jego nazwa „Szwajcarka”. Jest to jedno z najstarszych schronisk w polskich Sudetach i jedyne, które nie było zaadoptowaną chatą pasterską, tylko od razu powstało dla turystów. To także jedno z dwóch schronisk w Polsce, do których nie można dostać się drogą jezdną - zaopatrzenie transportowane jest na specjalnym wyciągu.

Przy schronisku znajdują się kasach biletowe( należy kupić bilet wstępu do Narodowego Parku – cena 10 zł, ulgowy 5 zł. Można płacić kartą ) W okresie letnim tłum ludzi ( zwłaszcza w sobotę i niedzielę!) .

Uwaga : po wykupieniu biletu oraz wkroczeniu na teren Parku Narodowego nie ma możliwości zawrócenia do schroniska - ruch turystów na tym odcinku jest jednostronny. Jedyna droga prowadzi tylko w dół, do Karłowa. W niektórych miejscach osoby powyżej 170m będą musiały pokonać krótkie fragmenty drogi na kolanach.

Wielkie Tarasy przy schronisku „Szwajcarce” nie są najwyższymi punktami szlaku, najwyższe partie szczytu znajdują się za schroniskiem- dlatego warto podążyć w dalszą trasę wybierając ten płatny jednokierunkowy Labirynt Skalny.

Ten odcinek pokonaliśmy w godzinę, wliczając w to wchodzenie na tarasy widokowe. Zejście ze szczytu na parking to około 30 minut.

Łączny czas wycieczki – 3 godziny licząc oczekiwanie przy kasie i krótki pobyt w schronisku. Wycieczka na Szczeliniec Wielki wymaga średniej sprawności i kondycji. Trasa obłędna – warto.

Na szlak można zabrać psa – musi być na smyczy. Trasa dla psa w dobrej kondycji, należy zaopatrzyć się w wodę dla czworonoga.