Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spacerując najdłuższą kładką w Polsce (FOTO)

GÓRY SOWIE. W połowie sierpnia tego roku Góry Sowie wzbogaciły się o dodatkową atrakcję. Nad pięknym i doskonale zagospodarowanym Jeziorem Bystrzyckim otwarto najdłuższą w Polsce kładkę o tzw. konstrukcji wstęgowej i jedyną wieloprzęsłową. Nowa kładka powstała na miejscu dawnego linowego mostu wiszącego, wybudowanego w1968 roku przez Wałbrzyską Hutę Szkła o długości 100 metrów długości, który prowadził do Rezerwatu Góry Chojna oraz ruiny piastowskiego Zamku Grodno. I właśnie dla tych atrakcji – piastowskiej grodu, przeprawy nowoczesną i wyjątkową kładką nad urokliwym Jeziorem Bystrzyckim warto odwiedzić Zagórze Śląskie.

Spacerując najdłuższą kładką w Polsce (FOTO)

Kładka to dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o całkowitej długości prawie 126 metrów, szerokości podstawowej 2,40 metra, zwiększającej się do 4,90 metra w miejscach platform widokowych, została wykonana z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych. Na całej powierzchni kładki może znaleźć się około 2100 osób co odpowiada obciążeniu około 130 ton, a więc tyle, ile waży 26 słoni. Kładka powstała z ponad 1000 ton betonu, a więc tylu, ile waży ok. 10 lokomotyw, 25 samochodów ciężarowych czy też 200 słoni. Pominiemy dalsze techniczne szczegółowe dane, a skupiamy na atrakcyjnym wyposażeniu tej atrakcji Zagórza. Na pomoście ustawiono lunetę, dzięki której można podziwiać piękne krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z Góry Choina Zamek Grodno. Ławki, postawione w najszerszych miejscach, nie tylko służą do odpoczynku. Posiadają one multimedialne wyposażenie, z modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora, które będziemy słyszeć po naciśnięciu przycisku. Kładka nie mniej zjawiskowa jest wieczorem - oświetlenie zainstalowane w jej balustradzie umożliwia zmiany kolorów.

Spacer do Zamku Grodno na Górze Chojna – trwa około 15 minut piechotą, szlakiem przez las, chwilami dość stromym podejściem. Auto należy zostawić na parkingu pod górą w Zagórzu Śląskim bądź jeśli rozpoczęliśmy wycieczkę od strony plaży nad Jeziorem Bystrzyckim, to na parkingu przy plaży ( wtedy należy przejść kładką nad jeziorem). Wnętrze zamku można zwiedzać, ale najciekawsze i przepiękne są renesansowe portale z piaskowca – zwłaszcza pokryty nimi budynek bramny. Koniecznie należy wejść na wieżę zamkową, co prawda wąskimi, stromymi schodami się wspina ale - warto dla widoków Gór Wałbrzyskich, Sowich i jeziora – będzie Wow!

Zwiedzanie zamku – bilet 16/14 zł, z przewodnikiem

W Karczmie na zamku można zjeść i wypić.

Polecamy wycieczkę w te strony – każda pora roku, może poza zimą, dostarczy niesamowitych wrażeń, a latem dodatkowo można będzie skorzystać z atrakcji na jeziorze.

Fot.ej