Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wieża na Czerniawskiej Kopie (FOTO)

REGION. Wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) powinna przypaść do gustu największym malkontentom i przeciwnikom stawiania tego typu obiektów na wierzchołkach wzniesień i stokach górskich. W porównaniu z wieżą np.na Trójgarbie czy na Borowej oraz powstającej właśnie najwyższej polskiej wieży widokowej w samym Świeradowie Zdroju Sky Walk, wieża na Czerniawskiej Kopie przypomina wielką ambonę myśliwską i z uwagi na jej drewnianą konstrukcję, doskonale wkomponowuje się w otaczający ją las.

Wieża na Czerniawskiej Kopie (FOTO)

Wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy, powstała w miejscu przedwojennej tej samej atrakcji turystycznej . Wykonana została z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15,5 m i posiada tarasy widokowe na trzech poziomach. Z jej szczytu rozpościera się piękna panorama na Góry Izerskie oraz okoliczne miasteczka i wsie. Równocześnie obiekt może pomieścić około 20 osób. Wieża udostępniona dla turystów przez cały rok. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku oraz stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack.

Wieża została uroczyście otwarta 28 listopada 2019 roku. Wartość tej inwestycji wyniosła 500 tys. zł , a została ona zbudowana przez Nadleśnictwo Świeradów w ramach realizacji transgranicznego projektu "Przygoda w górach" dofinansowanego w 85% z Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 - Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.

Informacje Praktyczne :
Auto zostawiamy w Czerniawie Zdrój na bezpłatnym parkingu u zbiegu ulic Sanatoryjnej i Spadzistej, obok dawnego Domu Zdrojowego. Następnie ruszamy do góry ulicą Spadzistą, mijamy domy uzdrowiskowe i wchodzimy do lasu. Docieramy do szlaku czarnego i idziemy dalej wzdłuż niego , po paruset metrach dołącza szlak zielony. Po przejściu ok.2 km po lewej stronie ukazuje się drewniana wieża widokowa. Ze szczytu wieży roztacza się widok na pobliskie miejscowości i Góry Izerskie. Niestety w dniu naszej wizyty, niski pułap chmur znacznie te widoki ograniczał. Po nasyceniu oczu widokami z wieży wracamy na szlak i idziemy dalej wzdłuż razem biegnących szlaków zielonego i czarnego. W miejscu, gdzie szlaki rozwidlają się skręcamy ostro w lewo za szlakiem czarnym. Po kolejnych 2 km dochodzimy do parkingu. Przed parkingiem znajduje się łąka z drewnianymi rzeźbami zwierząt. Cała wycieczka to ok 4.5 km do przejścia, razem z wizytą na wieży zajmie nam to 2- 2.5 godziny. Skala trudności:  łatwa trasa.

Zapraszamy na miły spacerek...