Wieża na Czerniawskiej Kopie (FOTO)
REGION. Wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) powinna przypaść do gustu największym malkontentom i przeciwnikom stawiania tego typu obiektów na wierzchołkach wzniesień i stokach górskich. W porównaniu z wieżą np.na Trójgarbie czy na Borowej oraz powstającej właśnie najwyższej polskiej wieży widokowej w samym Świeradowie Zdroju Sky Walk, wieża na Czerniawskiej Kopie przypomina wielką ambonę myśliwską i z uwagi na jej drewnianą konstrukcję, doskonale wkomponowuje się w otaczający ją las.
Wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy, powstała w miejscu przedwojennej tej samej atrakcji turystycznej . Wykonana została z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15,5 m i posiada tarasy widokowe na trzech poziomach. Z jej szczytu rozpościera się piękna panorama na Góry Izerskie oraz okoliczne miasteczka i wsie. Równocześnie obiekt może pomieścić około 20 osób. Wieża udostępniona dla turystów przez cały rok. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku oraz stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack.
Wieża została uroczyście otwarta 28 listopada 2019 roku. Wartość tej inwestycji wyniosła 500 tys. zł , a została ona zbudowana przez Nadleśnictwo Świeradów w ramach realizacji transgranicznego projektu "Przygoda w górach" dofinansowanego w 85% z Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 - Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.
Informacje Praktyczne :
Auto zostawiamy w Czerniawie Zdrój na bezpłatnym parkingu u zbiegu ulic Sanatoryjnej i Spadzistej, obok dawnego Domu Zdrojowego. Następnie ruszamy do góry ulicą Spadzistą, mijamy domy uzdrowiskowe i wchodzimy do lasu. Docieramy do szlaku czarnego i idziemy dalej wzdłuż niego , po paruset metrach dołącza szlak zielony. Po przejściu ok.2 km po lewej stronie ukazuje się drewniana wieża widokowa. Ze szczytu wieży roztacza się widok na pobliskie miejscowości i Góry Izerskie. Niestety w dniu naszej wizyty, niski pułap chmur znacznie te widoki ograniczał. Po nasyceniu oczu widokami z wieży wracamy na szlak i idziemy dalej wzdłuż razem biegnących szlaków zielonego i czarnego. W miejscu, gdzie szlaki rozwidlają się skręcamy ostro w lewo za szlakiem czarnym. Po kolejnych 2 km dochodzimy do parkingu. Przed parkingiem znajduje się łąka z drewnianymi rzeźbami zwierząt. Cała wycieczka to ok 4.5 km do przejścia, razem z wizytą na wieży zajmie nam to 2- 2.5 godziny. Skala trudności: łatwa trasa.
Zapraszamy na miły spacerek...