Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowa wieża w Świeradowie - widoki gratis (FOTO)

Śmiało można powiedzieć, że stolica Gór Izerskich wieżami stoi - 30 grudnia zeszłego roku w Świeradowie Zdrój uroczyście otwarto nową wieżę widokową, tym razem na górze Młynica (653 m n.p.m.). I jest to trzeci tego typu obiekt w uzdrowisku, a wszystkie powstały w krótkim czasie - w 2019 r oddano dla turystów wieżę na szczycie Czerniawskiej Kopy (wykonana z wytrzymałego drewna modrzewiowego, wysokość 15 m) , a w czerwcu 2021 wieżę widokowej ze ścieżką w chmurach czyli słynną już Sky Walk ( 60 metrów wysokości, z górnym tarasem widokowym na wysokości około 55 metrów). Nie minęło pół roku , a Świeradów wzbogacił się o kolejną taką atrakcję turystyczną. Nowa wieża widokowa powstała na Młynicy, tuż obok popularnego Zajęcznika i Ski&Sun i wysoka jest na 24,95 metrów (wraz z odgromem 33,80 m).

Nowa wieża w Świeradowie - widoki gratis (FOTO)

Wieża na Młynicy ma konstrukcję stalową z dwoma podestami obserwacyjnymi. Wyposażona jest w panele informacyjne, lunety , kamery panoramiczne oraz kamerę do obserwacji widnokręgu. Na szczyt wchodzi się po kręconych schodach, ale co cieszy, schody są szerokie na tyle, że bez problemu mijają się osoby poruszające się w przeciwnych kierunkach ( co nie zawsze jest atrybutem wszystkich takich budowli).

Niewątpliwym plusem tego obiektu jest , że wszystkie cudne widoki można oglądać i podziwiać za darmo - wejście na wieże jest bezpłatne,a obiekt czynny przez cały rok. Choć stalowa konstrukcja wielu nie przypadnie do gustu - ale jedno jest pewne - wyżej zobaczy się znacznie więcej.

Koszt realizowanej przez miasto tej inwestycji wyniósł 1.458. 288 złotych. I w jej ramach ,oprócz wieży na górze Młynica, powstała ścieżka, prowadząca do obiektu . Na placu pod wieżą zainstalowane zostaną ławki, stoły, kosze na śmieci oraz stojak na rowery.

Informacje praktyczne:
Parkujemy na dużym bezpłatnym parkingu przy ulicy Strażackiej w Świeradowie Zdrój. To bardzo dobre miejsce startowe dla licznych szlaków pieszych i ścieżek rowerowych. Wieżę na Młynicy - nasz cel widać z parkingu. Ruszamy w jej stronę i po niespełna 500 metrach docieramy na miejsce. Panorama z wieży na Góry Izerskie i Świeradów. Po nacieszeniu się widokami i zejściu z wieży, możemy pospacerować licznymi leśnymi ścieżkami w okolicach Zajęcznika . Przebiega tędy czarny, Wokółmiejski Szlak Spacerowy oraz liczne ścieżki rowerowe. Potem wracamy na parking.