Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wieża na Górze Borówkowej (FOTO)

To niewątpliwie jeden z najlepszych punktów widokowych na Ziemi Kłodzkiej, biorąc pod uwagę widok na rozpościerająca się wokół panoramę. Stąd można się zachwycać nie tylko wszystkimi pasmami górskimi Ziemi Kłodzkiej czy masywu czeskiego Wysokiego Jesenika oraz jezior Nyskie i Otmuchowskie czy miastem Lądek Zdrój. Przy sprzyjającej pogodzie spokojnie dostrzeżemy wzniesienia Przedgórza Sudeckiego czy Karkonoszy ze Śnieżką. Góra Borówkowa ( 900 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Górach Złotych, wznoszący się na granicy polsko-czeskiej pomiędzy Przełęczą Łądecką i Różaniec, na szczycie której w 2006 r czeskie miasteczko Javornik postawiło, po czeskiej stronie wzniesienia, wieże widokową. Fundusze na inwestycję pozyskano ze środków unijnych z programu na rozwój pogranicza polsko-czeskiego.

Wieża na Górze Borówkowej (FOTO)

Walory widokowe Góry Borówkowej doceniano już dawno - pierwsza konstrukcja widokowa , drewniana, pojawiła się w 1889r, a po jej zawaleniu powstała nowa, która również podzieliła los poprzedniczki. Trzecią wieżę , trójkondygnacyjną , wybudowano w 1908 r i miała ona 21 m wysokości, a na najwyższy taras widokowy położony na wysokości 15 m prowadziło 97 stopni. Przetrwała ona 14 lat i tak samo zawaliła się, jak i kilka następnych.

Współczesna wieża, która powstała dzięki czeskiemu Javornikowi, ma wysokość 25,4 metry, a taras widokowy położony jest na 24 metrze. Na szczyt wieży wejdzie się po 155 stopniach metalowych schodów, zamocowanych spiralnie - co może wrażliwym spowodować lekki zawrót głowy. Konstrukcja obecnej wieży jest już stalowa, ale w nawiązaniu do poprzednich projektów, na zewnątrz drewniana - wyłożona deskami.

Ciekawostką jest , że na suficie tarasu widokowego namalowano specyficzną róże wiatrów , kompas - dzięki niemu nie tylko można zorientować się co do stron świata , ale przede wszystkim gdzie z wieży dostrzeżemy najważniejsze szczyty.

Wokół wieży powstały również obiekty turystyczne – zadaszony i zamykany domek wraz z punktem gastronomicznym, wiaty turystyczne, ławki, stoły oraz dwujęzyczne tablice informacyjne z historią szczytu.

Wieża widokowa jest otwarta dla turystów przez cały rok. Przy wieży znajduje się kiosk gastronomiczny otwarty codziennie od czerwca do końca września, w październiku bar jest otwarty tylko w weekendy.

Informacje praktyczne:
Parkujemy na bezpłatnym parkingu na Przełęczy Lądeckiej przy granicy z Czechami. Dojechać tam możemy od Lądka lub przez Paczków i czeski Javornik. Parking nie jest duży dlatego, zwłaszcza w weekend, trzeba przyjechać wcześnie żeby znaleźć wolne miejsce. Z parkingu ruszamy zielonym szlakiem wzdłuż granicy. Po około dwóch kilometrów schodzimy na szlak niebieski. Po przejściu następnego 1,5 kilometra docieramy na szczyt Borówkowej i stojącej na nim wieży. U stóp wieży jest bufet, gdzie możemy kupić czeskie piwo, kawę, herbatę i słodycze. Można płacić tylko gotówką: koronami lub złotówkami. Wieża nie jest specjalnie wysoka, ale góruje nad drzewami i widok jest rozległy we wszystkich kierunkach. Wracamy do samochodu tą samą drogą.

Cała wycieczka to ok 7 km do przejścia. Zajmie nam to wraz z wejściem na wieżę 3- 3.5 godziny.

Fot.ej