Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Czerwonym szlakiem ku dwóm wieżom (FOTO)

Do wycieczki w te najbliższe nam rejony Pogórza Kaczawskiego zachęciła pogoda - tak rzadko spotykane w ostatnich latach opady śniegu to niezwykła sceneria na " zdobycie" tych dwóch wież widokowych wzniesionych na niewielkich wzgórzach. Ale trasę tę powinno się przejść również koniecznie , kiedy na drzewach będą liście - bo przyroda stanowi wielki atut tej trasy. Wieża widokowa na Bazaltowej Górze ( 368 m n pm) i wieża na górze Radogost ( 398 m npm) oddalone są od siebie około dwóch kilometrów, jednak tylko ze szczytu jednej z nich zachłyśniemy się widokami.

Czerwonym szlakiem ku dwóm wieżom (FOTO)

Wieża na Bazaltowej Górze powstała w 1906 (datę budowy wykuto na jednym ze schodów). Do budowy jej wykorzystano miejscowe złoża bazaltu , a wewnętrzne schody prowadzące na platformę widokową wykonano z granitu. Obiekt ma przypominać budowlę w stylu gotyckim, postawioną na planie koła. Obecnie wieża jest trzykondygnacyjna i ma wysokość 10 m. W przeszłości była wyższa o jeszcze jedno piętro, które usunięto podczas remontu w 1994. I właśnie z tego powodu jej atrakcyjność jest nieco mniejsza - drzewa, które rosną wokół wieży przesłaniają panoramę widokową.

W odróżnieniu od swej sąsiadki, wieża na Radogoście , spełni oczekiwania każdego turysty. Została wzniesiona w 1893 r. jako budowla w stylu pseudogotyckim. W 1993 roku przeszła gruntowny remont i ponownie został udostępniona turystom. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 22 m i oferuje dookólną panoramę z wyróżniającymi się przede wszystkim najbliższymi Wzgórzami Strzegomskimi, Równiną Jaworską, wschodnią częścią Gór Kaczawskich i Pogórzem Kaczawskim.

Porady praktyczne:
Parkujemy na leśnym parkingu, zaraz za Paszowicami przy drodze do Lipy. Po zaparkowaniu ruszamy wzdłuż szosy w stronę przeciwną do Paszowic. Po przejściu około 400m dochodzimy do szlaku czerwonego przecinającego w poprzek szosę. Skręcamy w prawo i idziemy szlakiem. Po przejściu kolejnych 800 m dochodzimy do bazaltowych skał w kształcie słupów, tam skręcamy w ścieżkę lewo, schodząc ze szlaku. Po wspięciu się na Bazaltową Górę docieramy do tarasu widokowego, skąd rozległa panorama na Pogórze Wałbrzyskie i Masyw Ślęży. Musimy tu nacieszyć się widokami , bo wieża do której dotrzemy po kolejnych dwustu metrach jest niestety na tyle niska, że widoki skutecznie zasłaniają rosnące wokół drzewa. Po zejściu z wieży ruszamy z powrotem tą samą drogą. Kiedy dojdziemy do szosy przecinamy ją idąc dalej wzdłuż czerwonego szlaku. Szlak po około 2 kilometrów doprowadzi nas do drugiej wieży widokowej na górze Radogost. Ta wieża jest wysoka i zapewnia piękną panoramę. Przy dobrej pogodzie widać nawet Karkonosze ze Śnieżką. Wracamy szlakiem czerwonym do szosy, a tam skręcamy w stronę parkingu. Razem to około 7 kilometrów do przejścia i razem ze zwiedzaniem wież 3 godziny czasu.

 fot.ej