Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze (FOTO)

Co zrobić, aby przyciągnąć turystów na szczyt góry, do miejsca które było mało uczęszczane i popularne? Bo choć Kłodzka Góra ( 762,7 m npm), bo to o nią chodzi , drugi co do wielkości szczyt Gór Bardzkich , należała do Korony Gór Polskich , to jednak długo nie stanowiła magnesu dla amatorów górskich wycieczek. Wszystko zmieniło się od końca sierpnia 2020 roku, kiedy powiat kłodzki i ząbkowicki wspólnie z Nadleśnictwem Bardo zafundowali tam, za około 1,3 mln złotych, atrakcję - wieże widokową. Okazało się, że sprawdzona w innych miejscach inwestycja, tu też okazała się tzw. strzałem w dziesiątkę . Już po paru dniach od otwarcia tłumy skierowały się na Kłodzką Górę- i tak np.w pierwszy weekend października 2020 roku na wieżę weszło 1800 osób. Powiat niewątpliwie zyskał na ściągnięciu turystów , dla których miejsce stało się wyjątkowym - z wieży, która wznosi się ponad wierzchołki otaczającego lasu ( wokół wieży wykarczowanego) , rozciąga się niesamowita panorama. Nic dziwnego , gdyż wysokość wieży to 34,50 metrów, co daje jej drugie miejsce za Sky Walk ( 62 m) w Świeradowie w rankingu najwyższych punktów widokowych w Dolnośląskich pasmach górskich.

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze (FOTO)


Dzięki ażurowej konstrukcji stalowa wieża na Kłodzkiej Górze wygląda na delikatną platformę. Wąskie, bardzo kręte schody ( 160 stopni ) prowadzą na zadaszoną platformę widokową w kształcie koła , która umieszczona jest na 30 metrach wysokości. Stamtąd rozpościera się fantastyczna panorama - podziwiać można widoki na Masyw Śnieżnika lub Góry Orlickie i Góry Bardzkie.

Mankamentem tej konstrukcji, według mnie, są zbyt wąskie schody - ruch na nich odbywa się w obie strony i niestety bardzo trudno mija się na nich z inną osobą. Przy dużym wietrze czuć również prace elementów konstrukcji - drżenie i świszczenie rur. Wydaje się także, jakby wieża lekko odchylała się od pionu. Jak podają konstruktorzy platformy - zjawiska te są wpisane w charakter tej budowli. Z powodu tych cech nie każdy z turystów zdobył się na wejście na samą górę. Dla tych odważnych nagrodą będzie na pewno otaczająca panorama.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Na Kłodzką Górę możemy dotrzeć z trzech stron. Z Kłodzka prowadzi szlak żółty, jest to droga zdecydowanie najdłuższa. Najkrótszy jest szlak z Przełęczy Kłodzkiej, ale niewielki parking powoduje, że w weekend możemy nie znaleźć miejsca na zaparkowanie naszego samochodu. Wybieramy zatem trzecią opcję - parkujemy na parkingu na Przełęczy Łaszczowa i ruszamy w kierunku Kłodzkiej Góry szlakiem niebieskim. Do celu mamy 3.5 km- szlak biegnie przez szczyty paru wzgórz , więc jest kilka dość stromych podejść i zejść. Po dotarciu do skrzyżowania szlaków skręcamy w prawo w szlak żółty, do wieży jest już niedaleko i wkrótce ukazuje się ona naszym oczom. Wieża jest wysoka i przy dobrej widoczności panorama jest bardzo rozległa. Widoki w pełni wynagradzają trud dotarcia do niej i wspięcia się na jej szczyt po wąskich i krętych schodkach. Po zejściu z wieży możemy chwilę odpocząć i ruszyć z powrotem tą samą drogą. Całość to ok 7 km marszu, co razem z wejściem na wieżę zajmie nam 3 -3.5 godziny.