Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Cud z certyfikatem UNESCO czyli wokół Afryki (FOTO)

To fascynujące i magiczne miejsce, którego wyjątkowość potwierdzono najpierw w 2004 r wpisując na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Potem w 2009 roku przyklepano jego fenomen certyfikatem Krajowego Geoparku , a w 2011 obszar ten uzyskał certyfikat Geoparku Eurpejskiego. W tym samym roku docenił go także świat – i jako jedynemu wówczas Geoparkowi w Polsce – nadano status Światowego Geoparku Unesco . Drugim takim cudem z certyfikatem światowego geoparku w Polsce , od 2021 roku, jest także Geopark Świętokrzyski.
Ta wyjątkowa , nietuzinkowa w całej Europie i na świecie kraina - jest tuż za miedzą Dolnego Śląska - to perła województwa lubuskiego, 130 km od Legnicy ( około 2 godzin jazdy autem).

Cud z certyfikatem UNESCO czyli wokół Afryki (FOTO)


Mowa o Geoparku Łuk Mużakowa - najdłuższej spiętrzonej morenie czołowej, o kształcie podkowy , długości 40 km i szerokości 3–5 km, rozciągającej się na granicy Polski i Niemiec na pograniczu polsko-niemieckim . Obszar tego parku był w przeszłości terenem silnej , niszczącej działalności człowieka- bogaty w minerały teren skutkował powstaniem wielu kopalń m.in. węgla brunatnego. Ostatnia kopalnia na tym terenie została zamknięta w 1974 roku. W miejscach występowania zapadlisk, albo wyrobisk węgla brunatnego oraz po likwidacji kopalń powstawały liczne jeziorka .
I jeśli zachwycały Was cztery Kolorowe Jeziorka na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego, to co dopiero odczujecie, gdy będzie mogli obejrzeć ich o wiele więcej? W całym Łuku Mużakowa jest ponad 350 akwenów, w tym ponad 100 w polskiej części Parku Krajobrazowego . Z trasy geoturystycznej "Dawna Kopalnia Babina" widać około 10 jeziorek, ale spokojnie można na własną rękę zejśc z trasy i zobaczyć więcej - w tym wypadku świetnie sprawdzi się rower .

Krainę z tyloma akwenami wodnymi śmiało można określić pojezierzem - pojezierzem z cudnymi, barwnymi jeziorkami, mieniącymi się w słońcu szmaragdami, lazurami i czerwienią. Wśród nich spotkamy także mniej olśniewające z wystającymi, martwymi kikutami drzew- to akweny o niespotykanym, ochrowy kolorze , pełne związków żelaza, a że są kwaśne. to życie w nich zamiera.

Te kilkanaście jeziorek uda nam się zobaczyć wędrując świetnie przygotowana trasą - 5 kilometrową ścieżka geoturystyczną , wspomnianą już wyżej , zwaną "Dawna Kopalnia Babina w Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa". Ona doprowadzi nas również do największego jeziora w polskiej części Łuku Mużakowa, zwanego Afryką - swoją nazwę akwen zawdzięcza kształtowi, który z lotu ptaka kojarzy się z tym właśnie kontynentem. Obok Afryki postawiono drewnianą wieżę widokową - niewątpliwie dodatkową atrakcję parku i trasy. Wspaniały krajobraz pojezierza możemy podziwiać z dwóch tarasów wieży , znajdujących się na wysokości - 14 i 24 m. Na szczyt wieży prowadzą wewnętrzne kręte schody liczące 120 stopni.

Należy dodać , że woda w żadnym z jeziorek nie nadaje się do kąpieli, tym bardziej do picia.

Wiele można pisać o tym cudzie - myślę , że resztę "dopowie" obraz , zdjęcia z wycieczki. To naprawdę znakomita propozycja na wycieczkę - zarówno dla piechurów, fanów Nordic walking i rowerzystów. Szczerze polecam .

Informacje praktyczne :

Parkujemy na bezpłatnym parkingu na skraju miejscowości Łęknica przy wejściu na teren Ścieżki Geoturystycznej 'Dawna Kopalnia Babina'. Ścieżka turystyczna dla pieszych i rowerów biegnie pośród kolorowych zbiorników w stronę miejscowości Nowe Czaple. Wzdłuż drogi rozmieszczone są liczne punkty widokowe , skąd możemy podziwiać kolejne jeziorka oraz miejsca do odpoczynku z miejscami do siedzenia i wiatami. Po przejściu ok 3 km dojdziemy do wieży widokowej. Z góry możemy podziwiać krajobraz parku wokół największego zbiornika "Afryka". Idąc dalej, po kolejnych dwóch kilometrach dojdziemy do końca ścieżki i bramy w Nowych Czaplach. Wracamy tą samą drogą. Razem to ok 10 km do przejścia. Ścieżka oznaczona jest licznymi tablicami opisującymi poszczególne stanowiska geologiczne i dawne wyrobiska górnicze.
Wejście do Parku Krajobrazowego jest bezpłatne.