Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wieża i Schronisko na Wysokim Kamieniu (FOTO)

DOLNY ŚLĄSK. Na Wysokim Kamieniu (1058 m n.p.m.), szczycie położonym w Wysokim Grzbiecie , w paśmie Gór Izerskich, tuż nad Szklarską Porębą, od 1 sierpnia ubiegłego roku udostępniona została nowa atrakcja - kamienna wieża widokowa , wysoka na ok. 18 metrów, kwadratowa, na górze zwieńczona drewnianym dużym tarasem widokowym, na który prowadzą szerokie drewniane schody. Poza nietypową konstrukcją  i budulcem, dodatkowym smaczkiem jest fakt, iż wieża to efekt ciężkiej , 10-letniej pracy jednego człowieka miłośnika gór - Józefa Gołba, który własnymi rękami wybudował ten punk widokowy. Wcześniej , ze wsparciem rodziny, ten sam człowiek postawił na tym samym szczycie schronisko. Oba obiekty prezentują się wspaniale na Wysokim Kamieniu, i po tym poznać, że właściciele to ludzie z pasją , którzy kochają to miejsce. Bo lokalizacja  nie jest przypadkowa. Z wieży widokowej rozciąga się wspaniała , niczym nie ograniczona, panorama na góry, jak i na miasta. Zobaczyć stąd można : Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i miasta Dolnego Śląska : Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Zgorzelec czy Legnica.

Wieża i Schronisko na Wysokim Kamieniu (FOTO)

Historia powstania pierwszego schroniska, jego losy, jest podobna jak wielu innych w Sudetach. Ciekawszy dla nas jest współczesny jego okres - bo to o tym jak marzenia się spełniają, a trud i wysiłek , ogromne poświęcenie swoje i rodziny, przełoży się na wspaniały i imponujący efekt .

Po II wojnie światowej schronisko na Wysokim Kamieniu popadało w ruinę i kiedy groziło zawaleniem , w 1963 roku rozebrano go, a teren zrównano z ziemią. W 1996 roku został ogłoszony przetarg na kupno tego terenu, który wygrała rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby.

Nowi właściciele prace rozpoczęli na szczycie góry od uporządkowania terenu ,wybudowania budynku gospodarczego i poprawieniu drogi dojazdowej . W 2003 roku Józef Gołba, z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego , rozpoczął budowę nowego schroniska . Mozolnie , ale z energią marzyciela , pracował sam - materiały budowlane wwoził na górę samochodem lub nosił w plecaku np. worki z cementem. W 2011 roku stanął budynek schroniska - cały z kamieni, wnętrze wykończone drewnem. Mury schroniska mają 70 cm grubości, a każdy ich kamień pan Józef obrabiał własnoręcznie. Budowa trwała tak długo nie tylko dlatego, że właściciel budował obiekt sam za własne pieniądze . Problemem ,w dużej mierze, były trudne warunki atmosferyczne panujące na wysokości 1000 metrów - śnieg, mróz czy silny wiatr, które nie pozwalały na prowadzenie prac budowlanych.  Rok później turyści mogli już posilić się domowym jedzeniem w pięknej, stylowej sali, przygotowanym przez właścicieli schroniska.

Po kolejnych ponad 10 latach otwarta została kamienna wieża widokowa.

Informacje praktyczne:

Parkujemy na darmowym parkingu obok stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna. Następnie ruszamy wzdłuż torów w stronę Jakuszyc ulicą Dworcową, a później Słowackiego. Docieramy do szlaku niebieskiego i ruszamy za jego znakami. Przez długi okres możemy podziwiać po lewej stronie drogi, którą idziemy, rozległą panoramę Karkonoszy ze szczytem Szrenicy i śnieżnymi Kotłami. Później wchodzimy do lasu. Po przejściu ok. 5 km dochodzimy do Rozdroża pod Zwaliskiem i na rozdrożu szlaków skręcamy w prawo wzdłuż szlaku czerwonego. Po kolejnych 2 km dochodzimy do Wysokiego Kamienia, gdzie możemy odpocząć w schronisku przy herbacie i szarlotce. Następnie wchodzimy na szczyt kamiennej wieży widokowej , skąd możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy. Wstęp na wieżę kosztuje 10 zł. Wracamy do samochodu szlakiem czerwonym. Jeśli jeszcze nie dość nam widoku grzbietu Karkonoszy, możemy po drodze lekko odbić w prawo na punk widokowy Złoty Widok. Cała wycieczka to ok 10 km i z pobytem w schronisku oraz wejściem na wieżę zajmie nam 4 - 4.5 godziny. Na Wysoki Kamień możemy także dojść szlakiem z parkingu na Zakręcie Śmierci lub na Rozdrożu Izerskim . Oba parkingi są przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa.