Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wieża Suszynka z certyfikatem "Miejsce Ciekawe" (FOTO)

DOLNY ŚLĄSK. Wieża widokowa Suszynka w Suszynie to laureat tegorocznego ogólnopolskiego konkursu "Miejsce Ciekawe" zorganizowanego przez Członków Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Celem tego konkursu jest poszerzenie formuły Sieci Najciekawszych Wsi o miejsca o wysokich walorach poznawczych. I niewątpliwie tytuł zasłużony i na pewno warto wstąpić do Suszyna w Gminie Radków, wsi położonej niecałe 5 km od Wambierzyc. Przede wszystkim po to żeby z platformy widokowej podziwiać rozległe panoramy : Gór Stołowych, Broumovskie Sciany, Górę św.Anny i Górę Wszystkich Świętych z wieżami widokowymi ( ostatnio opisaliśmy wycieczkę na te dwie wieże), Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika.

Wieża Suszynka z certyfikatem "Miejsce Ciekawe" (FOTO)

Wieża Suszynka w Suszynie została oddana do użytku dziesięć lat temu, 19 grudnia 2014 r. Zbudowano ją z bloków żółtego piaskowca na wzniesieniu o wysokości 495 m n.p.m. Wieża ma 27 metrów wysokości, zaś platforma widokowa umiejscowiona jest na 22 metrach. Na szczyt wieży wejdziemy po 140 stopniach schodów. Przekrój wewnętrzny wieży to kwadrat  6 na 6 metrów.

Kształt wieży, okna i wysunięta platforma widokowa przypomina średniowieczną wieże strażniczą zamku.

Informacje praktyczne :

Wieża znajduje się w miejscowości Suszyna , leżącej pomiędzy Kłodzkiem a Radkowem. W odległości 200 m od wieży duży, szutrowy, darmowy parking. Wejście na wieże jest bezpłatne. Czynna wieża jest od marca do października od godz 08.00 do 22.00, a w pozostałe miesiące do 19.00.
Minusem położenia wieży widokowej jest to, że nie można dojechać do Suszyna żadnymi środkami komunikacji publicznej. I nie prowadzi przez tę miejscowość żaden szlak turystyczny. Obiekt dostępny jest jedynie dla posiadaczy samochodów.