Artystycznie w 10 rocznicę wichury
LEGNICA. Miejscowa Galeria Sztuki włącza się cyklem zorganizowanych przez siebie imprez w mijającą 23 lipca 10 rocznicę kataklizmu, jaki miał miejsce naszym mieście. Wtedy to w przeciągu 15 minut trąba powietrzna dokonała niesamowitych zniszczeń w mieście. Bilans tego zdarzenia był dramatyczny – jednak osoba zginęła, kilkadziesiąt było rannych, uszkodzone budynki i samochody. Jednak najdotkliwiej skutki tornada doznał Park Miejski, chluba legniczan, w którym wiatr dokonał prawdziwego spustoszenia. I właśnie w hołdzie dla tych parkowych wydarzeń zorganizowano program "Zielono Mi", czyli sztuka wraca do Parku.
„Zielono Mi” to cykl działań artystycznych, edukacyjnych i kulturotwórczych, odbywających się okresie od 20 do 28 lipca i przygotowanych w 10. rocznicę huraganu przez Galerię Sztuki. W zamyśle zaplanowała ona aby wspólnie z artystami i mieszkańcami powrócić do parku, by ponownie polubić drzewa oraz nadać tej przestrzeni artystyczny wymiar.
„Zielono Mi” będzie realizowane w dwóch przestrzeniach – w legnickim parku, w którym artyści i wykładowcy Katedry Rzeźby wrocławskiej ASP pokażą plenerową wystawę pt. „SsZzUuMm” czy odbędzie się intrygujący nocny spektakl „Rozpoznani Nierozpoznani” w wykonaniu Teatru Ewolucji Cienia. Miejski Park będzie także miejscem dla rodzinnego EKO-pikniku połączonego z warsztatami twórczymi.
Drugą przestrzeń dla działań w ramach projektu stanowi siedziba samej Galeria Sztuki – tu odbędzie się koncert Michała Zygmunta oraz debata o sztuce w naturze i naturze w sztuce.
Harmonogram cyklu Zielono Mi:
20 lipca 2019 r. (sobota), godz. 19.00
Wernisaż wystawy pt. SsZzUuMm. Efemeryczna wystawa plenerowa zrealizowana przez artystów i wykładowców Katedry Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, miejsce: park Miejski, polana angielska
Przeniesie ona nas w efemeryczny świat lekkich, przestrzennych form, które wyrosną na polanie angielskiej w legnickim parku na kilka dni. Projekt SsZzUuMm powstał specjalnie na 10. rocznicę niszczycielskiej wichury i jest elementem całego cyklu działań artystycznych w parku.
20 lipca 2019 r. (sobota), godz. 20.00, Galeria sztuki, pl. Katedralny 1
„Dzikie Rzeki - Z Wiatrem” – sesja z ciszą i muzyką przyrody w wykonaniu Michała Zygmunta.
Artysta, z pomocą muzyki i autorskich nagrań terenowych, zabiera słuchaczy w intymny świat ciszy, wiatru i tętniącej życiem dzikiej przyrody. Precyzyjnie łączy dźwięki natury z elektroniką i ambientowymi barwami gitary. Michał Zygmunt to gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki natury i wykorzystuje w muzyce równorzędnie, obok gitar i innych instrumentów, tworząc eklektyczne projekty muzyczne doceniane na całym świecie.
21 lipca 2019 r. (niedziela), godz. 14.00 - Spacer w parku szklakiem historii. Zbiórka pod pomnikiem śpiącego lwa.
Gdzie w legnickim parku znajduje się Wyspa Róż albo Park Wystawowy? Te i inne tajemnice parku Miejskiego poznamy podczas specjalnego spaceru z historią, a zagadki poszczególnych obszarów parkowych odsłoni przed uczestnikami Grażyna Humeńczuk z Muzeum Miedzi.
23 lipca (wtorek), godz. 17.00, Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
„Sztuka i natura” - prezentacje twórczości na styku sztuki i przyrody oraz dyskusja na temat ich wzajemnego wpływu.
23 lipca 2019 r. (wtorek), park Miejski, Polana Angielska, godz. 22:00 „Rozpoznani Nierozpoznani” – spektakl plenerowy w wykonaniu „Teatru Ewolucji Cienia”, będący interpretacją dzieła M. Abakanowicz.
Zaczynając widowisko w punkcie, w którym Magdalena Abakanowicz pozostawiła swój tłum – aktorzy niejako podejmują wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.
Ożywiając „Nierozpoznanych” możemy zobaczyć, co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Spektakl ukazuje, jak „nierozpoznani”, walcząc o indywidualność, ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum.
Spektakl jest plastyczno-ruchową podróżą przez dzieje, ukazaną z perspektywy zbiorowości. Chociaż odwołujemy się do doświadczeń narodów, głównie europejskich, można w nim znaleźć również i szersze odniesienia historyczne, co powoduje uniwersalizm przesłania.
28 lipca 2019 r. (niedziela), godz. 13.00, park Miejski, palmiarnia
Rodzinny EKO-piknik z warsztatami twórczymi. W programie tworzenie karmników, lalek-motanek i ekologicznej sztuki.