Obrazy Jana Matejko w Legnicy (FOTO)
LEGNICA. Do końca grudnia w Muzeum Miedzi w Legnicy (budynek w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej) będzie można podziwiać twórczość Jana Matejki. Autor ponad 300 obrazów olejnych, kilkuset rysunków i szkiców, nie jest często pokazywany na wystawach czasowych. Jednym z powodów jest rozmiar wielu z namalowanych przez artystę płócien, a także fakt, że są eksponowane w stałych galeriach muzealnych.
Twórczość Matejki ma specjalną wartość. Zrobił dużo dla kształtowania polskiego charakteru i świadomości narodowej, nie mniej niż historycy. Narracyjny charakter jego obrazów ma wielką silę, był w tym mistrzem. Ekspozycja prezentuje blisko sześćdziesiąt prac, są to obrazy olejne, rysunki, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. W kilku tematycznych przestrzeniach – m.in. Warsztat, Historia, Religia, Portrety. Do najważniejszych prac Matejki, które znajdą się na legnickiej ekspozycji, należy zaliczyć rysunkowy "Poczet królów i książąt polskich". Ze względów konserwatorskich pokazywany jest bardzo rzadko. To jeden z trzech wielkich skarbów narodowych, obok Panoramy Racławickiej i cyklu Warszawa Artura Grottgera, których depozytariuszem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Na 44 planszach artysta narysował ołówkiem naszych władców poczynając od Mieszka I, aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Jan Matejko (1838–1893), to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich malarzy wieku XIX, to artysta, który zawładnął polską kulturą na różnych poziomach, a jego heroiczny wizerunek trwa wciąż w zbiorowej wyobraźni. Matejko stworzył ponad 300 obrazów olejnych, kilkaset rysunków i szkiców.
Twórczość Matejki ma specjalną wartość. Zrobił dużo dla kształtowania polskiego charakteru i świadomości narodowej, nie mniej niż historycy. Narracyjny charakter jego obrazów ma wielką silę, był w tym mistrzem. Pod względem artystycznym są lepsi artyści, ale nie osiągnęli takiego uznania wśród odbiorców jak on.
Jego twórczość nie jest często pokazywana na wystawach czasowych, jednym z powodów jest rozmiar wielu z namalowanych przez artystę płócien, a także fakt, że są eksponowane w stałych galeriach muzealnych. Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje blisko sześćdziesiąt prac, są to obrazy olejne, rysunki, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. W pięciu tematycznych przestrzeniach – Warsztat, Historia, Religia, Portrety – zasygnalizowany został fenomen Matejki.
Do najważniejszych, najciekawszych i najbardziej oryginalnych prac Matejki , które znajdą się na legnickiej ekspozycji, należy zaliczyć rysunkowy Poczet królów i książąt polskich, który ze względów konserwatorskich pokazywany jest bardzo rzadko. To jeden z trzech wielkich skarbów narodowych, obok Panoramy Racławickiej i cyklu Warszawa Artura Grottgera, których depozytariuszem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Na 44 planszach artysta narysował ołówkiem naszych władców poczynając od Mieszka I, aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Fot. Mariusz Witkowski
{gallery}galeria/rozrywka/13-09-19-jan-matejko-w-muzeum-miedzi-fot-mariusz-witkowski{/gallery}