Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Poznaj tajemnice siedziby legnickiego ZUS

LEGNICA. W niedzielę (12 października) zapraszamy na kolejne, tym razem specjalne spotkanie z cyklu Legnickie Spacery Historyczne. Odwiedzimy siedzibę ZUS, w której mieścił się Domu Wermachtu oraz dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

Poznaj tajemnice siedziby legnickiego ZUS

Spacer do siedziby ZUS wyjątkowo będzie limitowany. Obowiązywać będą jednoosobowe, bezpłatne bilety wstępu, które od 1 października można odebrać w kasie Muzeum Miedzi (gmach główny). Organizatorzy zaplanowali trzy wejścia - o godz. 11.00, 12.00 i 13.00. Zbiórka przed wejściem głównym do ZUS, ul. Grabskiego. Spacer poprowadzą Andrzej Niedzielenko, Marcin Makuch i Konrad Byś.

Dzięki uprzejmości kierownictwa legnickiego ZUS odwiedzimy m.in. siedzibę dowództwa 18. Dywizji Piechoty, która wybudowana została zaledwie w 10 miesięcy i oddana do użytku 23 stycznia 1937 r. To przedwojenna historia. W 1945 roku na siedzibę dowództwa i sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej wybrano dawny Haus der Wehrmacht (Dom Wermachtu).

Początkowo w skład PGWAR wchodziło m.in. siedem armii ogólnowojskowych, cztery dywizje pancerne, armia lotnicza, dziesięć dywizji artylerii – razem około 300 tys. żołnierzy. Prawdopodobnie od połowy lat 60. PGWAR dysponowała również bronią nuklearną.

W 1984 roku, w miejsce przeniesionego do Świdnicy sztabu PGW, w Legnicy utworzono siedzibę wyższej struktury dowódczej - Naczelnego Dowództwa Zachodniego Kierunku Strategicznego. O randze tego wydarzenia świadczy fakt, iż w 1987 roku gmach sztabu powiększono, dobudowując do niego od południa nowy budynek o dwóch kondygnacjach podziemnych i trzech naziemnych, połączony łącznikami z budynkiem sztabowym. To stąd wydawano rozkazy 52 dywizjom i 4 armiom lotniczym, rozlokowanym na terytorium NRD, Polski, Czechosłowacji, Białorusi i Ukrainy.

Spacery historyczne organizują Muzeum Miedzi i Urząd Miasta. Ich ideą jest ponowne odkrywanie ukrytego oblicza Legnicy. Udział w nich jest bezpłatny. W każdym, które dotychczas się odbyły, uczestniczyły setki nie tylko legniczan. Poznajemy albo poznamy (podczas kolejnych) niedostępne na co dzień strychy gotyckich budowli, zamknięte budynki, zagadkowe podziemia. Bo są w Legnicy obiekty i przestrzenie niedostępne dla zwiedzających. Są miejsca, które mijamy codziennie, nie znając ich niezwykłej historii. Zapraszamy więc na ten cieszący się uznaniem cykl spacerów miejskich, podczas których badacze legnickiego muzeum wyruszą w głąb miasta, pokazując nam jego ukryte oblicze i przywracając zapomniane historie.

Przed nami jeszcze:
19 października – „Po torach historii. Spacer śladami dawnej kolei w Legnicy”; prowadzący: Konrad Byś. Spotkanie przy wejściu głównym Dworca Kolejowego, godz. 14.00.

Powiązane wpisy