Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Książka na Ekranie

LEGNICA. Cykl „Książka na Ekranie” rusza od listopada w należących do Dolnośląskiego Centrum Filmowego kinach w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze. Jest to nowa propozycja dla miłośników filmu i literatury, którzy mają okazję zobaczyć najciekawsze adaptacje arcydzieł literatury światowej. W listopadzie „Książkę na Ekranie” otworzy „Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka według głośnej powieści Anthony’ego Burgessa. Kolejne odsłony cyklu będą się odbywać co miesiąc w kinach: „Piast” w Legnicy, „Apollo” w Wałbrzychu i „Lot” w Jeleniej Górze.

Książka na Ekranie

 

„Książka na Ekranie” to połączenie opowieści o wybranej książce z pokazem filmu będącego jej ekranizacją. Jest on już dobrze znany widzom Kina DCF we Wrocławiu, gdzie jest kontynuowany od kwietnia tego roku. Teraz wchodzi do dolnośląskich kin należących do Dolnośląskiego Centrum Filmowego w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

- Kina „Apollo”, „Lot” i „Piast” to dla wielu kinomanów miejsca kultowe, sentymentalne. Mają określone miejsca w historii miast i są częścią ich tradycji. Chcemy, aby na nowo odnalazły się na lokalnych mapach kulturalnych. Sukcesywnie będziemy wprowadzać nowe projekty i przedsięwzięcia, które wzbogacą ofertę naszych kin. W listopadzie startujemy z „Książką na Ekranie”. Co miesiąc będziemy prezentować filmowe adaptacje wybitnych dzieł literackich, a każdej projekcji towarzyszyć będzie eksperckie wprowadzenie. A już wkrótce zaproponujemy naszym widzom kolejne cykle - mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Cykl „Książka na Ekranie” w kinach należących do DCF otworzy pokaz „Mechanicznej pomarańczy” Stanleya Kubricka według powieści Anthony’ego Burgessa. Prelekcję przed filmem wygłosi Katarzyna Majewska.

- Kiedy w 1971 roku film Kubricka trafił do kin, zgorszył i oburzył widzów, dla których prezentowane w nim sceny przemocy były nie do zaakceptowania. Wywołał też falę agresywnych aktów chuligańskich na wyspach, w rezultacie po dwóch latach reżyser poprosił o wycofanie „Mechanicznej pomarańczy” z kin w Wielkiej Brytanii. Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do okrucieństwa na ekranie, a chłodna, popartowska inscenizacja Kubricka nie budzi już takich kontrowersji. Nie ma jednak wątpliwości, że antyutopia Burgessa w genialnej realizacji Kubricka ma wciąż potężną moc rażenia i jest aktualną przestrogą. Dla tych, którzy nie widzieli i nie czytali – lektura obowiązkowa, dla reszty – szansa na przypomnienie tego niesamowitego dzieła – mówi Katarzyna Majewska prowadząca cykl Książka na Ekranie.

„Mechaniczna pomarańcza” przynosi futurystyczną wizję świata ogarniętego przez bezmyślną przemoc i okrucieństwo. Główny bohater – Alex – genialnie grany przez Malcolma McDawella - to chuligan, herszt bandy, dla którego gwałty, kradzieże i rozboje to najlepsza rozrywka. Wkrótce policyjny system przerobi go na porządnego obywatela za pomocą nowatorskiej terapii, która będzie de facto brutalnym praniem mózgu. A skutki eksperymentu będą równie straszne jak jego przyczyny.

Pokazy:

Kino „Piast” Legnica – 19 listopada | godz. 18.00 | Bilety: 13 zł

Powiązane wpisy