Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Węgier, Polak - dwa bratanki. Odwiedź Muzeum Miedzi

LEGNICA. W piątek, 29 listopada, Muzeum Miedzi zaprasza na prelekcję „Węgierskie miejsca pamięci w Polsce” (godz. 16.00) oraz na wystawę „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Lajosa Győrfi” (godz. 17.00). Oba wydarzenia w salach muzealnych Akademii Rycerskiej (ul. Chojnowska 2). Wstęp wolny.

Węgier, Polak - dwa bratanki. Odwiedź Muzeum Miedzi

Lajos Győrfi urodził się w 1960 r. w położonej w sercu Wielkiej Niziny Węgierskiej miejscowości Karcag, w krainie Kunlapos. Z przyjemnością wspomina o pełnym wolności dzieciństwie na farmie, gdzie wyrastał wśród koni. Ojciec, będący pasterzem koni, pozwalał mu galopować wierzchem aż po horyzont. Rodzinne strony całkowicie zawładnęły jego duszą, a wielkie miasto go nie pociągało. Z tym przeświadczeniem rozpoczął naukę w Technikum Plastycznym w Budapeszcie na wydziale rzeźby. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie pod opieką Miklósa Borsosa, prawdziwego mistrza, którego głęboki humanizm i fascynacja kulturą śródziemnomorską stały się wskazówką dla młodego artysty.

Wystawa Węgierska dusza i wyobraźnia została przygotowana i udostępniana polskim instytucjom kultury przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Muzeum im. Ferenca Karacsa w Püspökladány (Węgry). Ekspozycja Prezentuje twórczość wybitnego rzeźbiarza węgierskiego, który został odznaczony Nagrodą Węgierskiego Dziedzictwa (porównywalną ze Złotym Medalem Gloria Artis w Polsce). Jego rzeźby urzekają wysmakowaną formą i zadziwiają realizmem. Dzieła artysty nawiązują przede wszystkim do historii i literatury Węgier, ale zauważalne są także elementy tradycji polskiej, a to za sprawą żony artysty Marii.

Lajos Győrfi tworzy realizacje zarówno pomnikowe, do ekspozycji zewnętrznej w przestrzeni publicznej, jak i mniejsze dzieła sztuki, które podziwiać można w pracowni artysty oraz na wystawach muzealnych. Projektom rzeźb towarzyszą fotografie zrealizowanych pomników, są też dodatkowe zdjęcia ukazujące inne dzieła Lajosa Győrfiego – ogromną liczbę figur na terenie Węgier i poza ich granicami. Ekspozycji towarzyszy folder na temat twórczości Lajosa Győrfi i jego związków z Polską.

Na spotkanie ze sztuką Węgier zapraszają: Marcin Makuch – Dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy, János Tischler – Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Ákos Engelmayer – dyplomata, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce.

Powiązane wpisy