Styczeń w legnickim teatrze
LEGNICA. W styczniu na scenie legnickiego teatru zobaczymy m.in. spektakl Zanim chłodem powieje dzień, Zabijanie Gomułki czy Popiół i Diament.
3 i 5 stycznia
piątek i niedziela
godzina 19.00
POPIÓŁ I DIAMENT – ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
inspirowane filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego
reżyseria: Marcin Liber
scenografia: Mirek Kaczmarek
kostiumy: Grupa Mixer
muzyka (na żywo, kompozycje i aranżacje): Olga Mysłowska, Filip Kanecki
Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Popiół i diament stał się w PRL literackim i społecznym ewenementem. Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli.
Dziś, kiedy polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, twórcy spektaklu postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Jest to już inny Popiół i diament, tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.
Spektakl Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności to sugestywne, ironiczne, błyskotliwe dzieło. Jest mądrze pomyślany (napisany, skonstruowany, wyreżyserowany), pięknie zagrany przez cały zespół aktorski, z muzyką i nowymi aranżacjami piosenek zaśpiewany, z możliwością szerokiej, otwartej, również tej bieżącej, politycznej interpretacji […]. W mocnej, dosadnej scenografii, adekwatnym kostiumie i charakteryzacji. Choreografii. A epilog boki zrywać – wisienka na postdramatycznym teatralnym torcie – jest tego przepysznym dowodem. Kto nie widział, nie spróbował, niech bardzo żałuje.
Ewa Bąk, okiem-widza.blogspot.com
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru: 30 zł; 35 zł i 40 zł - stoliki
Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
4 i 10 stycznia
sobota, piątek
godzina 19.00
TA PIOSENKA BRZMI ZNAJOMO - muzyczny wieczór kabaretowy
Zestaw hitów, które w każdym widzu obudzą sentyment za przeszłością. A jednocześnie barwny recital czy minispektakl, pokazujący zarówno kunszt wokalny, jak i możliwości aktorskie głównej bohaterki wieczoru oraz muzyków. Świetna zabawa w kawiarnianej atmosferze.
Zuza Motorniuk objawia się kolejno jako femme fatale, krucha istotka tęskniąca za silnym męskim ramieniem, znużona kochanka, odtrącona dziewczyna, królowa parkietów, psiapsiółka psiapsiółki, inkarnacja matczynej miłości z grzechotką na podorędziu. Rapuje jak hiphopowiec, śpiewa głosem operowej divy, uroczo zaciąga po wiejsku albo drapie bębenki solidnym rockowym pazurem. Uwodzi, hipnotyzuje, nie można od niej oderwać wzroku.
Art Cafe Modjeska
Bilety online i w kasie teatru 30 zł
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
8 i 9 stycznia
godzina 11.00
Środa i czwartek
POLOWANIE NA SNARKA
wg 44 opowiastek wierszem Edwarda Leara, Lewisa Carrolla, W. S. Gilberta, A. E. Housmana i Hilaire’a Belloca
Siedem radosnych opowieści o sile wyobraźni ukrytej w poezji, muzyce i obrazie, o zdolności do zajrzenia na drugą stronę świata, gdzie nonsens nie zawsze musi być bezsensem. Interaktywny spektakl muzyczny dla dzieci, a nawet dorosłych.
Polowanie… jest jak pigułka szczęścia. Młodym widzom pozwoli rozszerzyć granice wyobraźni, tym starszym na moment zapomnieć o rzeczywistych absurdach, które zostawili za drzwiami teatru. Wszystko tu ze sobą współgra, wizja plastyczna jest wewnętrznie spójna, a muzyka Łukasza Matuszyka dorównuje, jeśli chodzi o poziom finezji, wykorzystanym w spektaklu tekstom.
Magda Piekarska, „Gazeta Wyborcza Wrocław”
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru: 25 i 30 zł
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Kawiarenka obywatelska
9 stycznia
czwartek
godz. 18:00
XXI wiek – wiekiem kobiet
Polska kobieta: całowana w rękę, przepuszczana w drzwiach, a równie często padająca ofiarą przemocy albo zarabiająca mniej niż kolega wykonujący tę samą pracę.
Jakie jest znaczenie i miejsce kobiet w XXI wieku, w stulecie uzyskania praw wyborczych?
Czy większa obecność kobiet w polityce (dwie premierki w ciągu ostatnich pięciu lat!) przyczynia się do poprawy losu kobiet?
Jak ten stan rzeczy ma się do Czarnych Protestów i innych akcji feministycznych?
Czym jest współczesny feminizm i dlaczego budzi tak skrajne emocje?
Czy matka Polka i prezeska dużej firmy oraz feministka mogą walczyć o to samo? Czy mogą też być jedną i tą samą osobą?
Czy w XXI wieku w Kościele katolickim kobieta odzyska swą podmiotowość, czy pozostanie nadal ikoną niepokalanej Matki Boskiej lub męczennicy?
O tym i o innych tematach, w przeciwieństwie do rozmów toczonych w publicystycznych programach telewizyjnych, u nas porozmawiają – Kobiety.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru
Art Cafe Modjeska
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
11 i 12 stycznia
sobota i niedziela
godzina 19.00
MAKBET
William Szekspir
przekład: Stanisław Barańczak
reżyseria: Lech Raczak
scenografia: Bohdan Cieślak
kostiumy: Natalia Kołodziej
muzyka: Jacek Hałas
ruch sceniczny: Tomasz Dajewski
Jedno z największych i najbardziej znanych dzieł Szekspira: historia człowieka, który uległ podszeptom wybujałej ambicji i przekroczył granicę, uwalniając mrok skryty w każdej ludzkiej duszy. Studium władzy i głębokiej psychologii, subtelność poezji i groza zbrodni sprzed tysiąca lat, która wciąż wywołuje dreszcze.
Lech Raczak stworzył w Legnicy spektakl wybitny, daleki od banalnego zgiełku mediów. Intrygująca fonosfera, klarowność formy i czystość narracji to niepodważalne atrybuty tej inscenizacji. Znakomity pomysł, by krwawą historię Makbeta zagrać niczym pokaz haute couture, z jednej strony kapitalnie puentuje współczesność – narysowaną przez designerów, więc nie ludzką, lecz celebrycką, przeestetyzowaną, sezonową, z drugiej daje czas na przyglądanie się gwiazdom modowego wybiegu – ich ciałom okrytym intrygującymi kostiumami i tekstem Szekspira.
Leszek Pułka, Teatralny.pl
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru 30 i 35 zł
Gramy także 14, 15 i 16 stycznia o godzinie 11.00
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
18 i 19 stycznia
sobota i niedziela
godzina 19.00
KRZYWICKA/KREW
Julia Holewińska
reżyseria: Alina Moś-Kerger
scenografia: Małgorzata Bulanda
kostiumy: Magdalena Jasilkowska
muzyka: Marta Kleszcz
choreografia: Katarzyna Kostrzewa
Sześć opowieści, sześć odmiennych losów, sześć indywidualnych perspektyw, które łączą się w jeden kobiecy głos, chwilami pełen bólu, chwilami – nieodpartego humoru. To „feministyczny manifest” i osobista skarga, historyczna relacja o polskim XX wieku – i rodzinna gawęda. A cały ten sceniczny świat w perfekcyjnym wykonaniu legnickich aktorek.
Sześć babskich historii splecionych w polifoniczny akord, perfekcyjnie wykonany przez legnickie aktorki, nie pierwszy raz sprawdzające się w podobnych tragikomicznych opowieściach. Reżyserka Alina Moś-Kerger ubrała je w intymność, nieozdobne halki, bose nogi, majtki czerwone po stracie niewinności. Zuniformizowała zgrzebnym strojem, czyniąc je jednocześnie bliskie widzom. Bez łatwizny i tanich łez.
Jacek Sieradzki, Zwierciadło
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru 30 i 35 zł
Gramy także 21 i 22 stycznia o godzinie 11.00
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
23 i 24 stycznia
czwartek i piątek
godzina 11.00
ORKIESTRA
Krzysztof Kopka
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Teatralna ballada o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Pokazana po raz pierwszy na scenie historia ludzi, którzy stworzyli Zagłębie Miedziowe i poświęcili mu swoje życie. Spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. Pokazuje się tu historię, ale nie tę wielką, polityczną, lecz zwyczajną, ludzką, o której milczą podręczniki.
Obok Orkiestry […] nie można przejść obojętnie. […] jest to opowieść o ludziach, zakleszczonych w mechanizmach historii. Mniej lub bardziej, ale jednak bezwolnych, zanurzonych z zwykłe życie, z polityką stanowiącą (nieobojętne) tło. Groteska miesza się z obyczajowością, umowność z dosłownością. Obyczajowym scenom towarzyszy ckliwość, ale dla równowagi pojawiają się zabawne sceny, sporadycznie przechodzące wręcz w kpinę (scena z Krzysztofem Kieślowskim, który kręcił reportaż o kopalni na zamówienie peerelowskich władz) albo parodię […]Piotr Grzymisławski, Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesne
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru 30 i 35 zł
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
25 i 26 stycznia
sobota i niedziela
godzina 19.00
ZABIJANIE GOMUŁKI
wg Tysiąca spokojnych miast Jerzego Pilcha
adaptacja: Robert Urbański
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński
Według zgodnej opinii krytyków najlepsza sceniczna adaptacja prozy Jerzego Pilcha w polskim teatrze. Pełna humoru opowieść o zamachu na I sekretarza PZPR z użyciem chińskiej kuszy. Koncert gry aktorskiej, ukazujący czasy PRL w krzywym zwierciadle.
Wyszło pięknie. To jest taka sztuka, o której po latach się pamięta przede wszystkim ze względu na jej klimat. […] Subtelne i czyste brzmienie teatralnej całości Zabijania Gomułki jest zasługą reżysera Jacka Głomba, który w przymierzu ze swoimi sprawdzonymi współpracownikami przy okazji kameralnej opowieści o nasto- i kilkudziesięcioletnich uniesieniach przypomina, jacy gdzieś tam w środku jesteśmy.
Grzegorz Chojnowski, chojnowski.blogspot.com
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru 30 i 35 zł
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
30 i 31 stycznia
czwartek i piątek
godzina 11.00
ZANIM CHŁODEM POWIEJE DZIEŃ
Paweł Kamza
reżyseria: Paweł Kamza
scenografia: Izabela Kolka
muzyka: Aleksander Brzeziński
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska
premiera: 6 grudnia 2014 r.
Wieś, nad którą opiekę duchową sprawuje niekonwencjonalny ksiądz Maciej – lider zespołu sacrometalfolk, opiekun dzieci, życiowy doradca. Nikt z parafian nie przypuszcza, że któregoś dnia może paść na niego podejrzenie o molestowanie. Sprawa dotyczy dalekiej przeszłości, ale mimo to rujnuje stosunki pomiędzy mieszkańcami. W autorskim spektaklu Pawła Kamzy powaga miesza się z komizmem, zaś granica pomiędzy prawdziwą miłością a nadużyciem wydaje się wyjątkowo nieostra.
Lubię spektakle precyzyjne w swej budowie. Kiedy twórca panuje nad materiałem i dobrze wie, co, jak i dlaczego chce zrobić. Zanim chłodem powieje dzień jest jednym z takich przedstawień. Żadnych zbędnych scen czy nawet zdań. Wszystko na swoim miejscu. Piękna, głęboka i wielowymiarowa historia […].
Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru 30 i 35 zł
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy