Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rok 2019 w chojnowskiej kulturze (FOTO)

CHOJNÓW. W 2019 roku nasza redakcja uczestniczyła w ponad 130 spotkaniach chojnowian… Liczba ta obejmuje jedynie wydarzenia społeczno – kulturalne. Był to zdecydowanie rok JUBILEUSZY! 60. Lecie świętowało Muzeum Regionalne, 70. lecie Miejska Biblioteka Publiczna, 30. lecie drukarnia UNIFOT, 15. lecie Wrzosowa Kraina… Obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Warto przypomnieć najważniejsze wydarzenia, czyli: Dni Chojnowa 2019, Orszak Trzech Króli, Obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Uczczenie Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, Imieniny Maryś, Marysieniek na Rynku, Obchody Święta Niepodległości, Bożonarodzeniowy Jarmark w centrum miasta. Ważnym wydarzeniem, w którym uczestniczyła delegacja z miasta było odsłonięcie figury św. Jana Pawła II we francuskim Commentry. Odbyły się dwa ważne otwarcia: Nowego Centrum Medycznego oraz Dworca Kolejowego po gruntownej renowacji.

Rok 2019 w chojnowskiej kulturze (FOTO)

Uczestniczyliśmy w 17 koncertach. Najwięcej odbyło się ich w styczniu i czerwcu. Chojnowska scena gościła m.in. Góralską Kapelę Antoniego Gluzy, Vanesę Harbek, zespół Wilki, Weekend, Trebunie Tutki czy Mythos. Nie zabrakło prezentacji lokalnych artystów. Kilkukrotnie na wydarzeniach występował chór Skoranta oraz inni śpiewacy i muzycy. Muzeum Regionalne i Miejska Biblioteka Publiczna zainicjowały ponad 30 spotkań o charakterze kulturalno – naukowym, był to interesujące wernisaże, wykłady i warsztaty. Popularność niektórych iwentów zaskakiwała nietuzinkową frekwencją.

Zainteresowaniem cieszyły się spektakle. Odnotowaliśmy ponad 10 spotkań z aktorami – amatorami i nie tylko! Chojnowski „Antykwariat” zdobywa coraz większą popularność, młodzież z grupy teatralnej „ZaŚwiaty” intryguje swoimi interpretacjami, a pojawiają się też nowe talenty! W tym roku zadebiutowali na wielkiej scenie pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 1, którzy w kultowym „Kopciuszku” zdobyli uznanie i aplauz. Czekamy na kolejne widowiska! W licznych konkursach brali udział zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i liczni goście. I tak na podium znajduje się Otyliada, bo w końcu pływa z Chojnowem cała Polska, zaraz za nią Turniej o Puchar Polskiej Miedzi w PZS i chojnowskie Dyktando, które w tym roku pisało ponad 150 osób. Odbyło się wiele konkursów, zawodów, turniejów szkolnych i międzyszkolnych. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy! Warto wspomnieć kilka wydarzeń, które na stałe wchodzą w skład rocznego harmonogramu. Są to: historyczna kopalnia atrakcji i wiedzy, czyli Noc Muzeów, literackie Narodowe Czytanie, kongresy poświęcone zdrowiu: Chojnowskie Spotkania Edukacyjne, fuzje poświęcone zabawie i rekreacji: festyny organizowane przez placówki edukacyjne czy Zlot Pojazdów Zabytkowych dla fanów motoryzacji i nie tylko.

Warto podkreślić, że odbywa się wiele imprez sportowych, które zdecydowanie cieszą się coraz większą popularnością. W tym roku wystartował pionierski pomysł Rozbiegany Przedszkolak, który na pewno będzie miał swą kontynuację w 2020 roku. O coraz liczniejsze wydarzenia dedykowane historii, upamiętniające ważne postacie, rocznice i przeszłość budującą polską tożsamość troszczą się uczniowie szkół aktywnie biorący w nich udział. W tym roku największą popularnością wśród wywiadów cieszyła się rozmowa z siostrą Zenobią, która w tym roku skończyła 96 lat.

Kulturalno – społeczne życie chojnowian budują kreatywni i pełni nowych pomysłów mieszkańcy!

Dziękujemy, dzięki Wam to był dobry rok!

 Fot. Katarzyna Burzmińska

{gallery}galeria/rozrywka/31-12-19-podsumowanie-kulturalne-chojnowa-fot-katarzyna-burzminska{/gallery}

Powiązane wpisy