Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ostatnie spotkanie ze szkłem

LEGNICA. Z końcem stycznia Galeria Sztuki kończy prezentację wystawy głównej Europejskiego Festiwalu Szkła pt. PięknY i Bestia. Wszystkich, których wystawa już zachwyciła oraz tych, którzy jeszcze się na nią nie wybrali zapraszamy w najbliższy piątek, 31 stycznia. O godz. 18:00 po tej międzynarodowej wystawie oprowadzi Adam Włodarczyk, wielki pasjonat szkła, którego legniczanie mieli już okazję spotkać na warsztatach witrażownictwa w listopadzie zeszłego roku. Przypomnijmy: Adam Włodarczyk to artysta i kurator wystaw szkła, zajmuje się także projektowaniem szkła, witraży i ich renowacją oraz współpracuje z wrocławskim Muzeum Narodowym i Wydziałem Ceramiki i Szkła ASP. Oprowadzając galeryjnych gości po przewrotnym świecie Pięknego i Bestii, opowie on o idei wystawy i poszczególnych realizacjach jej intrygującego tematu, nie stroniąc od nierzadko fascynujących fachowych szczegółów dotyczących różnorodnych technik szklarskich zastosowanych w prezentowanych na wystawie pracach.

Ostatnie spotkanie ze szkłem

Szklaną wystawę żegnamy oczywiście z żalem, ale w oczekiwaniu na kolejne, bardzo cenione przez legniczan prezentacje szkła artystycznego, już dziś zapraszamy na otwieraną 7 lutego wystawę poświeconą twórczości znakomitego czeskiego artysty Pavla Hlavatego. Hlavatý to malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, historyk sztuki i filozof. Od roku 1977 artysta zajmuje się wyłącznie grafiką. Pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje erotyka - fascynacja kobietą i jej ciałem. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach bądź zainspirowanych pracami innych artystów. Jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie. Te cechy jego twórczości znajdują swoje odbicie również w romantycznym tytule legnickiej wystawy: Obrazy snów i rzeczywistości.

Pavel Hlavatý był też związany z Polską – w okresie gdy jako człowiekowi "Praskiej Wiosny" nie pozwalano na wystawy jego prac w ojczyźnie, dzięki pomocy polskich plastyków mógł uczestniczyć w międzynarodowych sympozjach i prezentować swoje dzieła. W swoich obrazach nie stroni od architektonicznych motywów miast, które odwiedzał, a w jego obrazach można znaleźć także Chopina czy Jana Pawła II.

Wystawa Pavla Hlavatego będzie czynna do 20 marca, a na wernisaż zapraszamy 7 lutego o godz. 19:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Powiązane wpisy