Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Satyrykon 2020. Online i na żywo

LEGNICA.  Tegoroczny Satyrykon miał być głośny, radosny, pełen dobrych wystaw, spotkań, koncertów, pysznego jedzenia i bawiącej się publiczności. Pandemia pokrzyżowała te plany, ale Satyrykon - jeden z najważniejszych w świecie konkursów dla twórców satyry – nie do końca się poddał. Zaprasza na swoje świetne wystawy. Wstęp wolny.

Satyrykon 2020. Online i na żywo

Od 6 czerwca czynne są:
- w Muzeum Miedzi - główna, pokonkursowa Międzynarodowa Wystawa Satyrykon - Legnica 2020. Tematem wiodącym dla twórców ze świata była w tym roku Samotność.
Grand Prix Satyrykonu 2020 zdobyła rzeźba, co w ponad 40-letniej historii konkursu jest wielką rzadkością. To poruszająca rzeźba Norberta Sarneckiego, przedstawiająca żyrafę na łyżwach - symbol anomalii klimatycznych.
- w Galerii Satyrykon - wystawa prac Joanny Lorenc i Adama Trepczyńskiego, prezentująca najlepsze debiuty Satyrykonu 2020.
- w legnickim Rynku - wystawa „Wiwat Akademia”, związana z 300-leciem Akademii Rycerskiej. Gmach Akademii, który miał przed wiekami podkreślać rangę miasta, stał się tematem ekspozycji, której stworzenia podjęła się grupa polskich satyryków. Ich zdolność przewrotnego postrzegania sytuacji stworzyła znakomitą całość, pokazującą Akademię z dużym przymrużeniem oka.

Od 12 czerwca czynne są:
- w Galerii Ring wystawa Ali Miraee - laureata Grand Prix Satyrykonu 2019, rysownika i ilustratora pochodzącego z objętego reżimem Iranu. Na wystawę składają się rysunki, których tematem wiodącym są religia, wolność i dyktatura.
- w Teatrze im. Modrzejewskiej - wystawa prac znakomitego Tomasza Brody. Tym razem artysta zaprasza na „Bookface - księgę twarzy pisarzy”, czyli portrety literackich znakomitości, ale pokazanych z ich słabościami i fobiami. To wizerunki m.in. Dantego Alighieri, Franza Kafki, Hansa Christiana Andersena, Tomasza Manna, Marcela Prousta i innych.

Tę wystawę możecie jednak oglądać na razie tylko online. Jednak zaraz po tym, jak teatr otworzy swoje podwoje, obejrzycie ją na żywo.

Specjalną wystawą Satyrykonu jest „Eryk w Krakowie”- ekspozycja plakatów Eryka Lipińskiego, znakomitego karykaturzysty, rysownika, satyryka. Artysta mawiał, że „polska satyra na dwóch nogach stoi: jedną jest warszawskie Muzeum Karykatury (którego był twórcą i wieloletnim dyrektorem), drugą legnicki Satyrykon”. Wystawa jest czynna od 1 czerwca w Krakowie, w Dydo Galeria Plakatu, przy ul. Focha 1.

Wystawy można też oglądać online na fanpage`u Satyrykonu na Facebooku.

Powiązane wpisy