Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bardzo Młoda Kultura 2020 - mamy to

LEGNICA. Znamy już wyniki konkursu na grant w programie Bardzo Młoda Kultura – Dolny Śląsk! Spośród 30 zgłoszeń dziewięcioosobowe jury wyłoniło 8 inicjatyw, które otrzymają wsparcie w ramach tegorocznej edycji programu – między innymi projekt „Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” Małgorzaty Dancewicz, który zrealizowany zostanie we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy.

Bardzo Młoda Kultura 2020 - mamy to

Tytułowe 451 stopni Fahrenheita z powieści Raya Bradbury'ego to – jak czytamy w książce –temperatura, w której samoczynnie zapala się papier. Opowieść przedstawia dystopijną rzeczywistość, w której książki są zakazane, a ludzka zdolność do samodzielnego rozumowania zanika poprzez zastąpienie komunikacji słownej obrazkową komunikacją mediów masowych.

W ramach projektu w Galerii Sztuki zostaną zrealizowane między innymi wykłady oraz rozbudowana część warsztatowa: warsztaty wideo, których efektem będzie wideo-esej na podstawie pomysłu Bradbury'ego, warsztaty graficzne oraz typograficzne, których podsumowaniem będzie wystawa. Jeśli sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli na stacjonarne przeprowadzenie zajęć, całość zrealizowana zostanie przez Internet.

W projekcie wziąć będą mogli udział wszyscy zainteresowani, zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. „Naszym zadaniem nie jest wyłącznie promowanie literatury. Chcemy przyczynić się do rozwoju samodzielnego, racjonalnego myślenia i kreatywności, a to możemy osiągnąć jedynie dzięki interdyscyplinarnym metodom pracy” – wyjaśnia autorka, Małgorzata Dancewicz – specjalistka z zakresu kulturoznawstwa i performansu, kuratorka Festiwalu Sztuk Audiowizualnych Intermediale i Legnickiej Akademii Filmowej – Warsztatów Filmu Animowanego. Zrealizowała szereg projektów kulturalnych i artystycznych, polegających na multidyscyplinarnym podejściu do sztuki, kultury i literatury. „W ostatnim czasie moja uwaga szczególnie skierowana jest na praktyki tekstualne w sztuce nowych mediów. Jestem też wychowanką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego, który w projekcie reprezentuje środowisko edukacji. Chciałabym zaakcentować to, że bardzo istotne w skali lokalnej jest zachowanie tego typu ciągłości w przekazywaniu pasji do sztuki i literatury.” – dodaje Dancewicz.

Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego zadaniem jest projektowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań zbliżających sferę edukacji i kultury. Najlepsze inicjatywy uzyskały wsparcie w kwocie 10 tysięcy złotych.

Z pełnymi wynikami można zapoznać się tutaj: http://www.firlej.wroc.pl/aktualnosci/wyniki-naboru-do-programu-bardzo-mloda-kultura.html

Powiązane wpisy