Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

90 dzieł na 90 lat - malarstwo Marii Rogali

LEGNICA. Od 20 sierpnia w Galerii Ring (Rynek 12) zwiedzać można wystawę malarstwa Marii Rogali, która od ukończenia ASP w Krakowie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku związana jest z Legnicą i środowiskiem twórczym Zagłębia Miedziowego. Artystka, która we wrześniu kończy 90 lat, posługuje się głównie olejem, akrylem i akwarelą. Na wystawie zobaczymy między innymi sielskie pejzaże, kolorowe martwe natury i kwiaty – płótna te wzbudzają uczucia nostalgii i sprawiają, że chcemy się w tym trochę już niedzisiejszym świecie zanurzyć. Inspiracją dla artystki była sztuka okresu Młodej Polski, a także malarstwo koloryzmu. Obrazy Rogali są powszechnie doceniane nie tylko wśród znawców sztuki – jej realistyczne dzieła zdobią wiele legnickich (i nie tylko) mieszkań. O tej popularności decyduje zapewne ich spokojna atmosfera i romantyczny klimat.

90 dzieł na 90 lat - malarstwo Marii Rogali

Ekspozycja „90 dzieł na 90 lat” to pokaz prac wyjątkowy nie tylko z racji jubileuszu malarki, lecz także dlatego, że zobaczymy prace dotąd nie wystawiane. Najstarszą z nich jest autoportret Marii Rogali z 1953 roku, wykonany jako praca zaliczeniowa z zajęć malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wśród wczesnych dzieł artystki na wystawie znajdą się także wizerunki jej córek, rysunki piórkiem, jak również gobeliny. Wystawa obejmuje prace powstałe w czasie całej kariery artystycznej Marii Rogali, także najnowsze – artystka tworzy bowiem do dziś.

Maria Rogala urodziła się w 1930 roku we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP na Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956 roku, w pracowni malarstwa profesora E. Krychy oraz w pracowni gobelinu profesora S. Gałkowskiego.

Artystka należy do pokolenia, które osiedliło się w Legnicy w wyniku splotu powojennych okoliczności. Przez wiele lat zawodowo związana była z oświatą – pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz nagrody Dyrektora Wydziału Kultury w Legnicy.

Prace Marii Rogali można było oglądać na wielu wystawach, także – kilkakrotnie – w legnickiej Galerii Sztuki. Pokazy jej malarstwa miały miejsce także w wielu miastach Polski – między innymi w Jeleniej Górze, w Gliwicach i w Warszawie. Ostatnie wystawy malarstwa Rogali odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotoryi oraz w Domu Kultury Atrium w Legnicy. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, a także poza nim: w Anglii, Szwecji, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Ekspozycja czynna jest w terminie od 20 sierpnia do 27 września 2020 w Galerii Ring, od czwartku do soboty, w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w niedziele od 12:00 do 18:00. Zwiedzających obowiązuje dostosowanie się do wytycznych sanitarnych. Ze względów bezpieczeństwa wernisaż w tradycyjnej formie nie odbędzie się, Galeria Sztuki zaprasza jednak na otwarcie wystawy on-line w dniu 4 września. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Powiązane wpisy