Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Piękny jubileusz legnickiej artystki Marii Rogali. Obejrzyj online wernisaż jej wystawy

LEGNICA. Dziś (4 września) 90. urodziny obchodzi znana legnicka artystka Maria Rogala. Zapraszamy do Galerii Ring na wystawę jej prac i wernisaż wystawy, który obejrzymy także dziś o godz. 18 na profilu FB Galerii Sztuki.  - Niestety, nie ma możliwości byśmy spotkali się na tradycyjnym wernisażu, nad czym ubolewamy szczególnie, bo zaplanowaliśmy go na dzień 90-tych urodzin Marii Rogali. Dlatego o godzinie, o której zwykle rozpoczynaliśmy wernisaż, opublikujemy na FB i stronie Galerii Sztuki specjalnie przygotowany materiał – dokumentację z oficjalnej, uroczystej inauguracji wystawy w obecności autorki – mówi dyrektorka Galerii Sztuki Justyna Teodorczyk.

Piękny jubileusz legnickiej artystki Marii Rogali. Obejrzyj online wernisaż jej wystawy

Pani dyrektor ubolewa, że artystce nie będzie dane świętować jubileuszu w formie dla twórcy najprzyjemniejszej, czyli otoczonej publicznością, bliskimi i przyjaciółmi. Dlatego tym bardziej zachęca do pozostawiania życzeń w księdze wpisów towarzyszącej ekspozycji.

Po wystawie księga z życzeniami i komentarzami na temat wystawy zostanie wręczona autorce. Organizatorzy przypominają także o możliwości zakupu prac i świeżo wydanego katalogu wystawy oraz pocztówek z reprodukcjami.

Z okazji tego pięknego jubileuszu życzenia artystce przesłał także prezydent Tadeusz Krzakowski.

„Dostojna Jubilatko!
Niewiele jest słów, które dostatecznie potrafią oddać podziw i szacunek osobie, która przeżyła 90 lat, obdarzając nas swoim wspaniałym darem - obrazami, których urodą mogą cieszyć się kolejne pokolenia.

Pani działalność rozpoczęła się w stuleciu bodaj najtrudniejszym w historii. Praca artystyczna, życie, wymagały siły ducha i woli, mądrości oraz wiary w te wartości, które nie przemijają.

Niech mi będzie wolno, w imieniu własnym i wszystkich legniczan, przekazać Pani życzenia długich lat w zdrowiu, radości malowania, którą tak szczodrze i wspaniale Pani się z nami dzieli.”

Maria Rogala urodziła się w 1930 roku we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do na wydział włókienniczy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1956 roku w pracowni malarstwa profesora E. Krchy oraz w pracowni gobelinu profesora S. Gałkowskiego.

Przez wiele lat zawodowo związana była z legnicką oświatą. Pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także laureatką wielu nagród.

„Malarstwo Marii Rogali zawsze było realistyczne, nieco może „romantyczne” w nastroju. Lubiła sztukę przełomu XIX i XX wieku, przyznawała się do studenckich fascynacji twórczością Jana Stanisławskiego, pociągały ją nastrojowe krajobrazy, które lubiła tropić na plenerach i w czasie wakacji, podobnie jak inspiracji naturą szukali (bardzo już „historyczni”) impresjoniści. Zawsze lubiła malować, a jej „mocną stroną” było i jest po dziś dzień wyczucie koloru” – pisze o jej twórczości Janina Stasiak, znana legnicka krytyk sztuki.

Ekspozycja „90 dzieł na 90 lat”, czynna w Galerii Ring do 27 września, to pokaz prac wyjątkowy nie tylko z racji jubileuszu malarki, lecz także dlatego, że pojawiły się na nim dzieła dotąd nie wystawiane. Najstarszą z nich jest autoportret Marii Rogali z 1953 roku, wykonany jako praca zaliczeniowa z zajęć malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP) w Krakowie. Wśród wczesnych prac artystki na wystawie znajdują się także wizerunki jej córek, seria rysunków piórkiem, jak również gobeliny, pochodzące z zeszłego wieku. Wystawa obejmuje prace powstałe w czasie całej kariery artystycznej Rogali, głównie jednak najnowsze – artystka tworzy bowiem do dziś.

Organizatorzy zapraszają na ekspozycję od czwartku do niedzieli i polecają dostępny także online (premiera 4 września godz. 18.00) film z oprowadzania po wystawie. Znajdą się w nim nie tylko opowieści o poszczególnych pracach, cyklach, ale także komentarz kuratorski Janiny Stasiak oraz wspomnienia i autorefleksje Marii Rogali, nagrane już w otoczeniu aktualnej wystawy. Film będzie można obejrzeć też na miejscu w Galerii Ring.

Wstęp na wystawę jest wolny lecz jednocześnie w przestrzeni ekspozycyjnej mogą przebywać maksymalnie 4 osoby. Pozostałe zasady bezpieczeństwa są utrzymywane, o czym przypominają tablice informacyjne przy wejściu.

Powiązane wpisy