Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koncert Misterium Salutis - chór gregoriański i organy

LEGNICA. 5 grudnia w Ewangelickim Kościele Marii Panny w Legnicy odbędzie się koncert Misterium Salutis. Początek o godz. 19.15. Ze względu na pandemię widzowie będą mogli obejrzeć koncert w sieci - transmisja online odbędzie się na kanale YouTube Legnickiego Centrum Kultury.

Koncert Misterium Salutis - chór gregoriański i organy

Wystąpią:
Maciej Zakrzewski - organy
Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti (żeńska schola zajmująca się wykonywaniem i popularyzacją śpiewu gregoriańskiego) w składzie:
Justyna Adamska, Katarzyna Bałdyga, Emilia Dudkiewicz, Anna Krzysztofik, Karolina Mika, Maria Muszyńska, Łucja Sala-Izdebska, Diana Sobolewska
Michał Sławecki - magister chori

Misterium Salutis - na chór gregoriański i organy, to program złożony z autentycznych utworów gregoriańskich oraz korespondujących z nimi improwizacji organowych utrzymanych we współczesnym języku muzycznych, ale stanowiących spójną całość.

Wybrane utwory akcentują najbardziej istotne momenty w historii Zbawienia. Fundamentalną i formotwórczą warstwę stanowią kompozycje gregoriańskie zaczerpnięte dosłownie z Graduale Novum, które będą interpretowane w oparciu o najstarsze zachowane rękopisy muzyczne sięgające X wieku.

Części organowe pochodzą z inwencji kompozytora-organisty, jednak i one zdeterminowane są przez porządek modalny i estetykę gregoriańską. Będzie to premierowe wykonanie kompozycji-improwizacji organowych.

Podejmowany w programie koncertu dialog z tradycją dokonuje się na trzech poziomach: materiału (wzorzec gregoriański staje się tworzywem i elementem konstrukcyjnym utworu), stylu (budowa odcinkowa, harmonika będąca wypadkową wszystkich elementów dzieła, stosowanie figur retorycznych) oraz duchowości (muzyczno-symboliczna interpretacja teologicznej warstwy utworu). Zespolenie części wokalnej z instrumentalną, przy użyciu narzędzi najściślej złączonych z muzyką liturgiczną (śpiew gregoriański i organy), wpisuje się w wielowiekowe continuum muzyki religijnej. Będzie to swoisty dialog tradycji z nowoczesnością, korespondencja dawnej tradycji z najnowszymi tendencjami w muzyce organowej. To niepowtarzalna okazja, aby przekonać się o tym, że muzyka sakralna utrzymana na najwyższym poziomie wykonawczym jest zjawiskiem transcendentnym i dlatego nieobcym naturze człowieka.

Koncert będzie transmitowany na żywo na kanale YouTube Legnickiego Centrum Kultury.

Powiązane wpisy