Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Noworoczne plany Galerii Sztuki

LEGNICA. Pomimo nakazu zamknięcia instytucji kultury oraz niejasnych perspektyw jego zniesienia, Galeria Sztuki pracuje na pełnych obrotach i wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczyna realizację nowych planów wystawienniczych. W Galerii Ring właśnie trwa montaż wystawy Jerzego Kosałki, która zostanie otwarta wraz z ponownym otwarciem Galerii. Ekspozycja kultowego wrocławskiego artysty pt. „Dialogi – Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki” będzie pokazem kilkanastu obrazów, rzeźb, obiektów i instalacji, inspirowanych zarówno najbardziej znanymi motywami ze sztuki (Mona Lisa), jak i popkultury (coca-cola). Artysta, z charakterystycznym poczuciem humoru prowadzi z nimi (i za ich pomocą) pełen swady dialog. Nie zabraknie odwołań do społeczno-politycznych realiów, które Jerzy Kosałka komentuje z równie dużą dawką sarkazmu. To pokaz nie tylko sztuki współczesnej, ale i dystansu, krytycyzmu i autoironii, okraszonych nie pozostawiającym złudzeń komentarzem autora.

Noworoczne plany Galerii Sztuki

Miniony rok, mimo zamknięcia instytucji kultury, obfitował w wydarzenia, których realizacja odbyła się – w znacznej mierze – w przestrzeni wirtualnej. Jesienią odbyła się wystawa Action Collection, podtrzymująca 40-letnią tradycję Legnickiego Festiwalu SREBRO. Po raz pierwszy Galeria zaprezezentowała około 250 prac artystów z całego świata, nagradzanych i wyróżnianych podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia legnickiego festiwalu – jak również prezentowane na wystawach towarzyszących.
Nieco później Galeria otworzyła kolejną dużą wystawę – trwające i wciąż czekające na otwarcie dla publiczności „E-mocje!”, nawiązujące do tradycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Spacer po ekspozycji można odbywać w tej chwili wyłącznie online – Galeria Sztuki zaprasza w tym celu na platformę Kunstmatrix https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/3464019/e-mocje-e-motions. W przestrzeni trzech wirtualnych sal zapoznać się można z każdą z 71 prac, którym towarzyszą opisy i informacje o artystach. „E-mocje!” to, poza samą ekspozycją, program działań online. W ramach projektu udało się zrealizować bardzo wiele, czego efekty słuchać i oglądać można na stronie internetowej Galerii – m.in. zapis debaty ekspertów z dziedziny sztuki na temat kondycji młodej sztuki, malarstwa w ogóle i realiów, w jakich funkcjonują młodzi twórcy, podkasty o sztuce i wirtualne wizyty w pracowniach artystów – uczestników PROMOCJI, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z udziałem w legnickim konkursie. Swoje miejsce pracy dotychczas pokazała Aneta Kublik (laureatka Przeglądu z 2018 roku) oraz Pascale Héliot (laureatkę edycji 2006/2007), która obecnie mieszka i tworzy w Barcelonie. W planach jest jeszcze m.in. oprowadzanie kuratorskie online – prezentacja ekspozycji wraz z osadzającym ją w szerszym kontekście komentarzem, a także premiera strony internetowej Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, na której znajdą się dodatkowe materiały, m.in. katalog wystawy E-mocje! (w formie pdf do ściągnięcia) oraz teksty krytyczne, wspominkowe i dokumentacyjne.
Co jeszcze czeka miłośników sztuki współczesnej w nowym roku? W marcu Galeria zaprosi na wystawę Karoliny Jaklewicz, wrocławskiej artystki, która po siedmiu latach powraca do Legnicy, kontynuując dalsze poszukiwania sensów w obrębie malarstwa balansującego na granicy abstrakcji, geometrii i metafizyki. Ojciec odchodzi to wystawa, która w symboliczny sposób rozprawia się nie tylko z ostatecznym rozstaniem z ojcem artystki, ale także z kulturą opartą na patriarchacie, dając pretekst do refleksji nad współczesnym feminizmem.

Maj i czerwiec zdominuje z kolei Legnicki Festiwal SREBRO, na który z utęsknieniem czekają miłośnicy współczesnej biżuterii artystycznej. Organizatorzy wierzą, że w tym roku uda się zrealizować program imprezy stacjonarnie, w gronie artystów i miłośników małego designu z całego świata. Latem Galeria Sztuki będzie gościć wystawę Satyrykonu, na jesień zaś przypadnie odłożony o rok 30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE. Zamknięciem roku będzie prezentacja twórczości i działalności Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz dorobku artystycznego jej pedagogów wszystkich pokoleń.
„Mamy ogromną nadzieję na realizację wszystkich wydarzeń w formie tradycyjnej, stacjonarnej. Boleśnie odczuwamy zamknięcie instytucji dla zwiedzających – brakuje nam spotkań na żywo, wernisaży, rozmów z artystami i odbiorcami sztuki. Tęsknimy za Wami! Wierzymy jednak, że rok, który właśnie się rozpoczął, będzie czasem powrotu do normalnego funkcjonowania. Niech będzie on też czasem głębszej refleksji na temat miejsca i roli sztuki w naszym życiu, a także bezpieczeństwa, zdrowia i pięknych podróży” – życzy legniczanom Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki, wraz ze swoją załogą.

Powiązane wpisy