Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Galeria Sztuki zaprasza na Srebrne wystawy

LEGNICA. Podczas tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO można zwiedzać wystawy biżuterii artystycznej z całego świata. To świetna okazja ku temu, aby przekonać się, jak oryginalna i niespotykana może być biżuteria autorska, to znaczy tworzona przez artystów własnoręcznie i w pojedynczych nakładach. Zaskakujące, konceptualne obiekty czekają na zwiedzających w siedmiu lokalizacjach w centrum miasta.

Galeria Sztuki zaprasza na Srebrne wystawy

W tym roku podczas Srebra dostępnych jest 14 ekspozycji autorstwa ponad 500 współczesnych twórców z całego świata – łącznie około 1000 obiektów biżuterii i designu. Pośród nich znajdują się prezentacje twórczości francuskich artystek Marion Delarue i Delphine Perrache. Delarue z nich w swojej twórczości porusza tematy imitacji i iluzji. Na wystawie Dziwn(i)e znaczące zobaczymy m.in. bransolety z kolekcji Biżuteria z Agatu i Papuzi wielbiciele. Pierwsza z serii nawiązuje do zjawiska podróbek – autorka, tworząc „fałszywe agaty”, stworzyła geometryczne kształty, niespotykane w naturze. Z kolei Papuzi wielbiciele są opowieścią o wizerunku papugi, która – dzięki swojemu strojnemu wyglądowi – jest obiektem podziwu otoczenia. Jak wyjaśnia artystka: „Ptactwo hodowlane omdlewa z podziwu i zazdrości o papugę: ten niewiarygodnie piękny Ptak cieszy się szczególną zażyłością z panem, na którego ramieniu przysiada, by pogawędzić.” Podobnie biżuteryjne obiekty z tej kolekcji „przysiadają” na ramieniu właściciela, aby być w centrum uwagi. „Obraz papugi jest tutaj wcieleniem idei naśladownictwa, sztuczności i obłudy” – dodaje Marion Delarue. Artystka jest absolwentką Ecole Supérieure des Arts Décoratifs w Strasburgu. Uczestnicząc w rezydencjach artystycznych w Polsce, Korei Południowej, Chinach i Japonii, eksperymentowała z wszelkiego rodzaju materiałami. W swojej twórczości korzysta z nowych technologii, wykorzystując je w tradycyjny lub nowatorski sposób. Jej twórczość prezentowana jest w różnych muzeach w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a dzieła włączone zostały do kolekcji takich instytucji jak Muzeum Sztuk w Paryżu, Palazzo Cominelli we Włoszech czy Stedelijk Museum w Holandii.

Nie mniej ciekawie prezentuje się ekspozycja prac Delphine Perrache, absolwentki prestiżowego londyńskiego Central Saint Martin’s College, która zdobywała swoje doświadczenie zawodowe jako projektantka biżuterii w domach mody CHANEL i Jean Paul Gaultier, jednak rozczarowana pośpiechem i prawami świata mody, porzuciła tę drogę, by zwrócić się ku unikatowej, powolnej i oddającej hołd naturze twórczości. Na wystawie zobaczymy naszyjniki, broszki, pierścionki i kolczyki wykonane m.in. ze srebra i kamieni naturalnych. To wykonane w duchu slow fashion naturalne formy o przemyślanej, geometrycznej strukturze, jednocześnie zachwycające lekkością. Artystka znana jest ze swej fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami. O swojej twórczości Perrache mówi tak: „Większość moich projektów ma na celu stworzenie pewnej wewnętrznej przestrzeni, jest próbą uchwycenia światła lub koloru poprzez otwory, pęknięcia lub pustkę. Będąc przez wiele lat związana z przemysłem modowym, z jego nieubłaganym tempem nowych kolekcji, skierowałam moją praktykę w stronę świadomej, niemal powolnej pracy, unikatowych egzemplarzy, bez odlewów i powtórzeń.”

Wystawom prezentowanym stacjonarnie towarzyszą wydarzenia online, o których Organizatorzy informują na swoim profilu na Facebook. Kulminacja Festiwalu odbędzie się online – jej program, wraz z programem wystaw znajduje się na stronie www.silver.legnica.eu.

Powiązane wpisy