Wirtualne legnickie spacery historyczne
LEGNICA. Kilkadziesiąt miejsc, wiele ciekawostek i sześciu przewodników. Muzeum Miedzi po raz kolejny zaprasza na wirtualne legnickie spacery historyczne. Tym razem będzie to cykl pięcioodcinkowy. Trzy pierwsze spacery ruszą już podczas wakacji.
Pierwszy 4 lipca. O biznesach tych wielkich, i tych małych opowie Marcin Makuch. Ruszymy w podróż do niemieckiej Liegnitz, która swą wielkość zbudowała głównie dzięki kreatywności i przedsiębiorczości mieszkańców. Poznamy też polskich przedsiębiorców i powojenny przemysł Legnicy. Pokażemy wyroby, z których słynęło miasto i które miały wzięcie także za granicą.
Wirtualne legnickie spacery historyczne zawsze o godz. 14 w niedziele: 4 lipca „Śladami małych i dużych legnickich biznesów”, 25 lipca „Cuda dzielnicy. Piękna historia Zakaczawia”, 29 sierpnia „Niekończący się karnawał. Fasady legnickich kamienic”, 26 września „Legnica w objęciach Marsa. Wojsko w życiu miasta do 1914” i 31 października „Nie od razu zamek zbudowano. Grodziska w okolicach Legnicy”.
Termin: 4 lipca, 25 lipca, 29 sierpnia, 26 września i 31 października o godz. 14
Miejsce: strona internetowa Muzeum Miedzi, FB, YouTube
Organizator Muzeum Miedzi w Legnicy
………………………………………………………….
Legnickie Spacery Historyczne zaczęły się dwa lata temu, w 2019 r. W ramach projektu Muzeum Miedzi zorganizowało siedem takich wędrówek, podczas których jego pracownicy odkrywali przed mieszkańcami miasta i regionu szczególne miejsca związane z historią i kulturą Legnicy. Spotkania spotkały się z ogromnym entuzjazmem legniczan.
W 2020 r. spacery były kontynuowane, ale w przestrzeni cyfrowej. Projekt, czyli pięć filmów wyemitowanych w internecie, udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.
Ponieważ wirtualne spacery odniosły sukces, muzeum kontynuuje projekt. Po raz kolejny historycy opowiedzą o zapomnianych miejscach oraz przedstawią nie zawsze znaną historię Legnicy. Podczas pięciu spacerów przybliżą historię niemieckiego i polskiego przemysłu w Legnicy, zabiorą w piękne zakątki Zakaczawia, pokażą urok legnickich kamienic, a także opowiedzą, jakie znaczenia miało wojsko w życiu miasta, natomiast miłośnikom wątków archeologicznych przypomną, jak powstawały okoliczne grodziska. Filmy będą dostępne na naszym muzealnym Facebooku, kanale YouTube oraz stronie internetowej.