W dawnym atelier. Dzieje fotografii w Legnicy 1839-1939
LEGNICA. Na wystawę „W dawnym atelier. Dzieje fotografii w Legnicy 1839–1939” zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycja zostanie otwarta już jutro, czyli we wtorek, 22 lutego w Akademii Rycerskiej.
Wynalazek utrwalania obrazu w formie fotografii, który od 1839 r. rozpowszechnił się w świecie dzięki dokonaniom Francuza Jacquesa Louisa Daguerre’a, zmienił oblicze historii i jednocześnie „zatrzymał czas”.
180 lat temu, w 1842 r. pojawiło się w legnickiej prasie pierwsze ogłoszenie o wykonywaniu przez malarza portretowego Theodora Barschalla „portretów świetlnych” przy pomocy nowej metody. Alexander baron von Minutoli sprawił, że Legnica zajmuje ważne miejsce w dziejach powszechnych fotografii. Obszerne albumy zawierające zdjęcia jego cennej kolekcji starożytności i wyrobów rzemiosła zgromadzonej na zamku legnickim były w swoim czasie pionierskim przedsięwzięciem edytorskim.
Prezentowaną przez Muzeum ekspozycję ozdobią portrety legniczan sprzed wieków. Na unikatowych fotografiach zobaczymy także nieznany obraz miasta. Wystawę dopełniają stroje z przełomu XIX/XX w., zabytkowy sprzęt używany w codziennej pracy fotografów oraz inne przykłady kultury materialnej minionych wieków.
Wystawa zorganizowana w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2 potrwa do czerwca 2022.