Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Debata o powojennej Legnicy

LEGNICA. W piątek 19 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Miedzi w Legnicy (oddział Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2) rozpocznie się trzecia debata z cyklu „Między miastem a regionem. Dolny Śląsk po 1945 r. widziany z różnych perspektyw”. Inicjatywa to pomysł wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia) – od marca do czerwca br. debaty odbyły się (lub odbędą) kolejno w Jeleniej Górze, w Wałbrzychu, w Legnicy i we Wrocławiu.

Debata o powojennej Legnicy

Podczas spotkań prelegenci spróbują odpowiedzieć między innymi na pytania dotyczące danego miasta - jak wyglądało w 1945 roku? Jak zmieniało się życie w mieście na przestrzeni dekad? Co dała miastu i regionowi reforma administracyjna z 1975 roku? Czy turystyka oraz kultura miały znaczący wpływ na kształtowanie się lokalnej tożsamości?

W przypadku Legnicy nie zabraknie również wątku obecności radzieckiej, wyburzenia starówki, czy likwidacji tramwajowej. Uczestnicy postarają się również spojrzeć szerzej na takie zagadnienia, jak gospodarka miasta, jego przemysł czy życie kulturalne.

W debacie udział wezmą:
Edyta Łaborewicz (Archiwum Państwowe we Wrocławiu);
dr Wojciech Kondusza (Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”)
dr Dariusz Wędzina (Collegium Witelona)
dr Marek Żak (Muzeum Miedzi w Legnicy)

Powiązane wpisy