Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tona ziemi i opowieść o ziemiach odzyskanych w Galerii RING

LEGNICA. ZIEMIA PAMIĘTA to tytuł nowej wystawy współtworzonej przez legnicką galerię i Fundację FLOWLAND. Organizatorzy zapraszają na wernisaż 1 września (piątek) o godz. 18:00 oraz na spotkanie z artystami 2 września (sobota) o godz. 12:00. Przedsięwzięcie to jest efektem kooperacji nawiązanej z prężnym wrocławskim domem sztuk OP ENHEIM.

Tona ziemi i opowieść o ziemiach odzyskanych w Galerii RING

Przestrzeń Galerii RING (Rynek 12) wypełni m.in. tona ziemi, która symbolicznie nawiązuje do tytułu wystawy. Na ekspozycji zobaczymy prace artystów, którzy przez blisko miesiąc uczestniczyli w programie rezydencjalnym W/E LAB RESIDENCY w gospodarstwie artystycznym w Tarczynie koło Wlenia (Dolny Śląsk). W tym czasie powstały realizacje nawiązujące do lokalnej historii i specyfiki dziedzictwa odzyskanych ziem. Twórcy, wykorzystując różnorodne media i techniki – od rzeźby, poprzez fotografię, poezję, aż po instalację video poruszyli wątki kulturowe, narodowościowe i społeczne, a także opowiedzieli o relacjach współczesnych mieszkańców Tarczyna z wszechobecną naturą.

Uczestnikami wystawy są: Lisa Maria Baier, Theo Guicheron, Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zazuliak z Polski, Niemiec, Ukrainy i Francji.
Każde z nich prowadzi swoje badania w inny sposób i sięgają po różne narzędzia, jednak łączy ich wrażliwość i skupienie. Wiąże ich także tarczyńska ziemia, która stała się na krótki okres ich domem. – mówi Jagna Domżalska, kuratorka wystawy.

W trakcie wernisażu odbędzie się też performens Theo Guicherona i Patrycji Plich pt. SOL LANDE ZOL LANDA. Artyści odczytają wiersze, które stanowią część wystawy.
Ekspozycja powstała pod okiem Jagny Domżalskiej, historyczki sztuki (absolwentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) i kuratorki. Program rezydencji artystycznych w macierzystej instytucji – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu prowadzi od ponad dziesięciu lat. Związana jest też z poznańskimi galeriami prywatnymi i środowiskiem NGO, a także Poznańskim Kongresem Kultury (2011) jako producentka wydarzenia. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Działa w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA.

Jest to pierwsze wydarzenie z cyklu zaplanowanych na tę część roku działań podsumowujących W/E Lab Residency. Kolejne odsłony projektu odbędą się w Tarczynie, Görlitz oraz we Wrocławiu, gdzie podczas spotkania w OP ENHEIM nastąpi zakończenie projektu.

Wystawę oglądać można do 8 października 2023 r. Wstęp wolny.

Powiązane wpisy