Świat utracony
LEGNICA. 200 lat temu urodził się artysta Theodor Blätterbauer, najwybitniejszy twórca związany z Legnicą, w której zamieszkał w 1854 r. Przez następne kilkadziesiąt lat pracował jako nauczyciel rysunku w Akademii Rycerskiej. Członek Legnickiego Towarzystwa Artystycznego i honorowy członek Towarzystwa Historii i Starożytności w Legnicy, od 1898 r. profesor. Zmarł w swojej przybranej małej ojczyźnie 30 czerwca 1906 r. Ekspozycja Muzeum Miedzi mieści się w gmachu, w którym przez kilkadziesiąt lat nauczał.
Blätterbauer był przede wszystkim malarzem pejzażu i architektury, tworzył także portrety. Inspirację czerpał z licznych podróży m. in. po Śląsku, Czechach, Niemczech, Szwajcarii czy Włoszech. Tematem jego twórczości były m. in. alpejskie krajobrazy, widoki z wybrzeży Adriatyku, przyroda Nadrenii czy Karkonoszy. W Legnicy utrwalał w swoich pracach zabytki, malownicze zaułki i budowle, zachowując dla przyszłych pokoleń obiekty i miejsca, których już nie ma.
Tytuł wystawy może być rozumiany dwojako. Prezentacja zachowanych prac Theodora Blätterbauera odsłania nostalgiczną wizję rzeczywistości, która przeminęła. Z trudnością rozpoznać można wiele miejsc, które starał się zachować ołówkiem lub pędzlem. Ekspozycja przypomina też, że stworzony przez Theodora Blätterbauera świat, zamknięty w jego dorobku twórczym w przytłaczającej części nie przetrwał do naszych czasów. Pomimo to, jednym z zadań Muzeum Miedzi jest przywracenie i utrwalanie pamięci o najwybitniejszym artyście przedwojennej Legnicy. Z tą myślą rozwijany jest, pokazywany obecnie w całości, zbiór oryginalnych dzieł Blätterbauera, któremu towarzyszą grafiki powstałe na podstawie jego prac. Ekspozycję uzupełniają obiekty (obrazy, rysunki, grafiki, albumy, książki i czasopisma, fotografie) wypożyczone z Legnickiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Schlesisches Museum zu Görlitz oraz ze zbiorów prywatnych.
Otwarcie wystawy odbędzie się już 22 września o godzinie 17 w oddziale Muzeum Miedzi, mieszczącym się w Akademii Rycerskiej.