Kultura Równości i Tajne Komplety
LEGNICA. Szczupły i niepozorny chłopak pochodzący ze Zgorzelca. Z wykształcenia filmoznawca. Po studiach w Poznaniu za miłością przeniósł się do Wrocławia, gdzie mieszka do dziś. Twarz wrocławskiego Marszu Równości, rzecznik prasowy stowarzyszenia Kultura Równości. Piotr Buśko w piątek w Legnicy opowie o działalności swojej organizacji.
„Empatii i szacunku musimy się uczyć, bo rzadko jesteśmy w nie wyposażani” – twierdzi aktywista, który przez wiele czasu swojej pracy zajmuje się nie tylko tolerancją, ale i hejtem. Bowiem mimo, że Wrocław jest z pewnością miastem otwartym i nowoczesnym, to osoby działające na rzecz mniejszości mają jeszcze wiele do zrobienia. Tym więcej – im dalej od metropolii. Dlatego Piotr Buśko przyjedzie do Legnicy, by porozmawiać o tym, że świat można czytać w różnych kolorach, także tęczy.
Podczas rozmowy z pewnością dowiemy się więcej o „WroPride”, marszach równości, które w stolicy Dolnego Śląska odbywają się od 15 lat, a od kilku edycji organizowane są pod honorowym patronatem prezydenta miasta.
Spotkanie poprowadzi Grzegorz Czekański, animator kultury, księgarz, redaktor, realizator projektów edukacyjnych i kulturalnych, kiedyś krytyk i prozaik. Dziś „głowa i szyja” wrocławskich Tajnych Kompletów. To „prawdziwa księgarnia, a nie zwykły sklep z książkami” – w sercu Wrocławia można w niej przesiadywać godzinami, czytać i kartkować, wypić kawę albo trzy i spotkać niezwykłych sprzedawców – muzyków, animatorów, wydawców, poetów, artystów i działaczy kultury. Pośród wielotysięcznego księgozbioru są najlepiej wyselekcjonowane wydawnicze smaczki, pozycje dla dzieci i dorosłych. A także autorskie plakaty, pocztówki, magazyny czy płyty. Od paru miesięcy Tajne Komplety można odwiedzić też z dalszej filii – przy ulicy Długiej w Gdańsku. Poza tym księgarnia czasami „dostaje kół” i w formie rozkładanego samochodu dostawczego objeżdża letnie festiwale kulturalne czy miejsca, w których dobrze się czyta.
Spotkanie we właśnie takiej księgarni na kółkach, tzw. booktrucku odbędzie się w piątek 29 września o godz, 17.00 w legnickim rynku, przed galerią sztuki, która zaprasza na nie w ramach projektu dla ludzi i książek pt. „Zaczytani”. Dzień wcześniej, w czwartek 28 września w ramach tego samego działania o związkach tekstu z obrazem opowiedzą dwie artystki i badaczki, z których każda w sposób szczególny odniesie się do słowa i dzieła. Spotkanie z Magdą Mądrą i Moniką Fedorowicz rozpocznie się o godz. 18.00 w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19. Prezentacje poprzedzą warsztaty tworzenia zakładek techniką makramy dla dzieci i dorosłych (zapisy mailowe na adres galerii sztuki). Wstęp wolny.