Wernisaż wystawy 70 lat Archiwum Państwowego
LEGNICA. Na wernisaż wystawy opowiadającej o dziejach i zasobach legnickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu zapraszają organizatorzy: Muzeum Miedzi w Legnicy i Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Odbędzie się on w piątek, 29 września o godz. 14 w Akademii Rycerskiej.
Wernisaż połączony z promocją książki „Od placu Stalina do alei Piłsudskiego. 70 lat Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddziału w Legnicy (1953-2023)” jest najważniejszym punktem obchodzonego w tym roku jubileuszu 70-lecia powstania archiwum w Legnicy.
Archiwum Państwowe w Legnicy istnieje od 1953 r. i od czasu powstania gromadzi, chroni i udostępnia materiały archiwalne związane z historią Legnicy i okolic. Obecnie Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Legnicy jest jednym z czterech (obok Jeleniej Góry, Kamieńca Ząbkowickiego i Bolesławca) oddziałów zamiejscowych Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Oddział prowadzi działalność na terenie powiatów: głogowskiego, jaworskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego i złotoryjskiego, na bieżąco wzbogacając zbiory. Jego zbiory (z lat 1281-2021) liczą 1169 zespołów archiwalnych. To łącznie 3 170 metrów bieżących dokumentacji (aktowej, technicznej, kartograficznej), dokumentów pergaminowych, fotografii, a nawet filmów i nagrań dźwiękowych. Na wystawie będzie można zobaczyć część z nich, dowiedzieć się, czym zajmuje się Archiwum, kto korzysta z jego zbiorów i dlaczego są one tak ważne. Dodajmy, że rocznie w czytelni pracownicy udostępniają około 3 tysięcy jednostek archiwalnych. Zaprezentowane zostaną min. Księga więźniów aresztu policyjnego w Legnicy z 1944 r., dokument potwierdzający nadanie miastu nowego herbu z 1459 r., kronika Szkoły Podstawowej nr 6 z lat 1947-1974 i projekt scenografii do spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego.