Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spektakl „Puste Miasto”

LEGNICA. Zapraszamy serdecznie na spektakl „Puste Miasto” i spotkanie promujące tom wierszy Leszka Pułki „Wieża Montaigne’a” (piątek o 18:00, wstęp wolny).

Spektakl „Puste Miasto”

„Puste Miasto” reż. W. Kuśmider

Gramy: czwartek i piątek o 11:00, sobota o 19:00, niedziela o 18:00.

Trwa wojna. W opustoszałym mieście trafia na siebie dwóch żołnierzy wrogich armii - jak się okazuje, rodzonych braci. Nie widzieli się od lat. Została im ostatnia noc, zanim o poranku natarcie wojsk zmiecie miasto z powierzchni ziemi. Będą wędrować przez zrujnowane gmachy i ulice, by z nostalgią, żalem, ale i humorem wspominać dobre i złe chwile tak absurdalnie kończącego się życia i w ten sposób odnaleźć na nowo braterskie i ludzkie porozumienie. „Puste miasto" to egzystencjalna groteska w cieniu wojennego absurdu. Bohaterowie aktorskiej duodramy, bracia Gero (Mateusz Krzyk) i Gore (Bartosz Bulanda), po latach rozłąki jako dezerterzy z wrogich armii spotykają się na jedną noc na ziemi niczyjej tuż przed zaplanowanym atakiem na opustoszałe miasto. Mają kilka godzin, by - napędzani ziołem, alkoholem i grzybkami - odbyć podróż w przeszłość w poszukiwaniu prawdy o sobie i wzajemnego zrozumienia.

Grzegorz Żurawiński

Dejan Dukovski (ur. 1969) to najbardziej znany dziś macedoński dramatopisarz i scenarzysta, tłumaczony na wiele języków, wystawiany na ponad stu scenach na całym świecie. Według jego najsłynniejszej sztuki „Beczka prochu” (1994), granej również w Polsce, serbski reżyser Goran Paskaljević nakręcił głośny film fabularny, który zdobył m.in. Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Spektakl dyplomowy studentki kierunku reżyseria Akademii Teatralnej

Spektakl koprodukowany przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Akademię Teatralną w Warszawie ze środków Funduszu na Start

Leszek Pułka jest krytykiem teatralnym i literackim (a nawet i kulinarnym), historykiem literatury i teatru, kulturo- i medioznawcą, profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma na koncie liczne monografie (m.in. Utracona prywatność: u progu XX-wiecznej ekspansji mediów, 2010) i artykuły naukowe. Jest także jednym z autorów Subiektywnej historii legnickiego teatru (2017).

Tego wieczoru skupimy się jednak na zupełnie innej dziedzinie jego twórczości – na poezji.

Leszek Pułka zadebiutował tomikiem Defekty fetysza (1979), wydanym w drugim obiegu. O jego najnowszym zbiorze, wydanym w ubiegłym roku, znany krytyk Karol Maliszewski napisał: „Te późne wiersze charakteryzują się wyciszeniem i dystansem, gestem mędrca, który nie oczekuje cudów, bo już wie, że ten największy wciąż pozostaje w zasięgu czułego serca. Jest nim trwanie w miłości na przekór zmienności świata. Stąd bierze się spokój frazy, pełna namysłu powolność obrazowania”.

Powiązane wpisy