Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Festiwal Chóralny Legnica Cantat 54. coraz bliżej

LEGNICA. 54. odsłona Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat zbliża się wielkimi krokami! Zapoczątkowane przez Henryka Karlińskiego, patrona Legnickiego Centrum Kultury, święto muzyki wokalnej w tym roku odbędzie się w dniach 24-26 maja (piątek-niedziela). Podczas całego weekendu jak zwykle spodziewać się możemy wielu artystycznych wrażeń – emocjonujących Przesłuchań Konkursowych, a także interesujących koncertów dodatkowych i wydarzeń towarzyszących.

Festiwal Chóralny Legnica Cantat 54. coraz bliżej

W festiwalowy nastrój wprowadzi nas Koncert Inauguracyjny Chóru Music Everywhere zatytułowany „Karuzela gna”, przedstawiający wokalną interpretację największych przebojów polskiej muzyki – od piosenek Czesława Niemena, przez twórczość Budki Suflera i Andrzeja Zauchy, po utwory Maryli Rodowicz. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 24 maja, na dziedzińcu Akademii Rycerskiej. Początek o godzinie 19.00, bilety w cenie 60 złotych do nabycia w Galerii Satyrykon oraz na stronie https://www.ebilet.pl/muzyka/pop/karuzela-gna. Wokaliści Music Everywhere konsekwentnie zaprzeczają stereotypowi muzyki chóralnej. Od lat wierni swojemu stylowi, łączą klasykę z nowoczesnością. Na scenie są jedną wibracją, a schodząc z niej powtarzają, że „muzyka to dopiero początek”. Wierzą, że to, co najważniejsze, kryje się gdzieś pomiędzy dźwiękami. Założycielem, dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym zespołu jest Beata Śnieg, absolwentka i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, doktor sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury chóralnej.

Będące sercem Cantatu Przesłuchania Konkursowe rozpoczną się w sobotę, 25 maja, o godzinie 10.00. W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej o Lutnię im. Jerzego Libana walczyć będą: Chór La Musica, Con Anima Musica, Chór Dziecięcy Trallala, Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Chór Kameralny „Tibi Domine”, Żeński Zespół Wokalny Re-kontra, Chór Voicechestra Wrocławskiej Akademii Biznesu w Naukach Stosowanych, Kameralny Chór Męski „Cantilena”, Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Dominanta”, Chór Towarzystwa Śpiewaczego LUTNIA im. Jana Orszulika w Strumieniu, Chór Fermata oraz Chór Mus Arietes. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat 54 o godzinie 20.00 w Sali Królewskiej zaśpiewa laureat ubiegłorocznych konkursowych zmagań – Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi Lodz Chamber Choir dyrygowany przez Dawida Bera. W repertuarze koncertu usłyszymy między innymi utwór Józefa Świdra „Czego chcesz od nas Panie”. Przesłuchania Konkursowe, koncert ubiegłorocznego laureata oraz ogłoszenie wyników będzie można obejrzeć na YouTubie Legnickiego Centrum Kultury.

Linki do transmisji:

Legnica Cantat 54, Przesłuchania konkursowe - I część - https://www.youtube.com/watch?v=RuvWRRK_BSM

Legnica Cantat 54, Przesłuchania konkursowe - II część - https://www.youtube.com/watch?v=0mrK5ALdjf8

Legnica Cantat 54. Koncert laureata LC 53 - Łódzki chór Lodz Chamber Choir oraz ogłoszenie wyników - https://www.youtube.com/watch?v=n6fQS8Ym6-U

Ostatni dzień tegorocznego Cantatu rozpoczniemy oprawą Mszy Świętej przez Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury pod dyrekcją Dariusza Rzoncy – zapraszamy na godzinę 13.00 do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na zakończenie Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat 54 do swojego muzycznego świata zaprosi nas natomiast grupa 5/6 (pięć szóstych). Koncert Finałowy legnickiego święta chórów odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Galerii Satyrykon. 5/6 to zespół wokalny a capella, często określany „polskim Pentatonixem”. Korzystając z techniki vocal play wokaliści wykonują własne aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej oraz autorskie utwory. W skład zespołu wchodzą: Justa Czarnota, Madzia Karmiłowicz, Renata Tuszyńska, Paweł Orłowski, Wiktor Gabor i Jan „Elf” Czerwiński.

W tygodniu poprzedzającym 54. Festiwal Chóralny Legnica Cantat na miłośników dobrej muzyki czekać będzie też wiele interesujących wydarzeń towarzyszących. W poniedziałek (20 maja) w Sali Maneżowej o godzinie 16:30 rozpocznie się Festiwal Zespołów Kameralnych, a w centrum naszego miasta odbywać się będzie akcja happeningowa Vox Legnica - Spotkanie Głosów: w poniedziałek (20 maja) o godzinie 16.30 na schodach przy kościele Ewangelicko-Augsburskim wystąpi Chór Amabile stworzony przez seniorów z Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (dyr. Natalia Bartnerski), natomiast w czwartek (23 maja) do akcji dołączą aż dwa zespoły wokalne: o 16.30 w okolicach Galerii Piastów zaśpiewa chór szkolny Cantus działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego (dyr. Danuta Ksiądzyna), natomiast o 18.30 przy ulicy Najświętszej Marii Panny w okolicach katedry usłyszymy Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury (dyr. Dariusz Rzonca). W poniedziałek i wtorek (20 i 21 maja) w autobusach miejskich Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” śpiewająco zaprosi do udziału w święcie chórów, natomiast już w sobotę (25 maja) o godzinie 17.30 w kościele Ewangelicko-Augsburskim Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy zaprezentuje minikoncert.

Do zobaczenia podczas legnickiego święta chórów!

Powiązane wpisy